Czeska Lipa to miasto w północnych Czechach, położone u podnóża Gór Łużyckich nad rzeką Ploučnicą (praw dopływ Łaby). Jego początki sięgają połowy XIII wieku, kiedy to na wyspie usytuowanej pomiędzy rozwidleniami rzeki wybudowana została pierwsza warownia (Hrad Lipý). Jakiś czas później wokół zamku zawiązała się osada, która z biegiem lat rozwinęła się miasto. Korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego przyczyniło się do dynamicznego rozwoju Lipy jako ośrodka handlowego. W XIV wieku miasto zostało otoczone potężnymi murami obronnymi a także rozpoczęto budowę (nieistniejącego dziś) kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła (Kostel svatého Petra a Pavla). Niespełna wiek później Czeska Lipa otrzymała status miasta królewskiego, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Ciężki okres w dziejach miasta nastał na przełom XVIII i XIX wieku. Wtedy to dwukrotnie (1787 i 1820 roku) Lipę nawiedziły pożary dotkliwie niszcząc znaczącą część zabudowy miejskiej. W czasie II wojny światowej Czeska Lipa na mocy układu monachijskiego została wcielona do Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie układ został uznany za nielegalny i miasto powróciło w granice ówczesnej Czechosłowacji. Obecnie Czeska Lipa stanowi jeden z ważniejszych ośrodków miejskich i turystycznych regionu. Miasto zamieszkuje niespełna 37 tysięcy ludzi.
Zwiedzanie
Historyczna część Lipy położona jest na prawym brzegu rzeki Ploučnicy. Jej serce stanowi niewielki aczkolwiek niezwykle malowniczy Plac Masaryka (Náměstí T. G. Masaryka) - nazwany na cześć pierwszego prezydenta Czechosłowacji wybranego na ten urząd w 1918 roku. Ze wszystkich stron otaczają go kolorowe kamieniczki a w jego centrum znajdują się: wybudowana pod koniec XVII wieku Kolumna Trójcy Świętej (Sloup Nejsvětější Trojice) oraz wybudowana w 1837 roku Fontanna z Delfinami (Kašna s delfíny). Wschodnią stronę placu zamyka okazała neorenesansowa fasada budynku ratusza miejskiego. Kierując się na południowy-zachód (ulicą Tržní) dojdziemy do jednego z najcenniejszych zabytków Lipy jaki jest ufundowany w 1627 roku przez Albrechta von Wallensteina okazały Klasztor Augustianów. Głównym elementem całego założenia stanowi wczesnobarokowa Bazylika Wszystkich Świętych. W części zabudowań klasztornych funkcjonuje także Muzeum Krajoznawstwa oraz Galeria. Zwiedzając miasto warto także udać się nad brzeg rzeki gdzie znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku (Hrad Lipý).
Klasztor Augustianów
Klasztor w Czeskiej Lipie ufundowany został w 1627 roku przez Albrechta von Wallensteina dla sprowadzonych tu z Pragi braci augustianów. Po wybudowaniu na stałe przebywało około 10 zakonników, których codziennym obowiązkiem było odprawianie mszy w intencji księcia oraz jego rodziny. Praktycznie od początku istnienia klasztoru w jego murach funkcjonowała szkoła, w której nauczano m.in. łaciny. W późniejszym czasie przekształcono ją w gimnazjum. Główną budowlą całego założenia jest okazała wczesnobarokowa Bazylika Wszystkich Świętych. Swój obecny wygląd świątynia uzyskała w czasie odbudowy po pożarze jaki nawiedził miasto w 1661 roku. Jest to czteroskrzydłowa, dwukondygnacyjna budowla o wymiarach 34,6 na 13,2 mera przylegającymi do niej krużgankami. Na terenie klasztoru znajduje się także XVIII-wieczna kaplica Świętej Trójcy oraz wybudowany na polecenie Karola Ferdynanda Wallensteina niewielki domek Loterański. Dziś na terenie klasztoru swoje siedziby mają m.in. Muzeum Krajoznawstwa oraz Galeria.
Ciekawostki
- Przez Lipę przebiegają trzy trasy rowerowe: Cyklotrasa 3053, ścieżka rowerowa Varhany (Cyklostezka Varhany) oraz Cyklotrasa 3054.