Litomierzyce (Litoměřice)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Ustecki
Populacja: 25 517
Powierzchnia: 18 km²
Strona Internetowa: www.litomerice.cz
GPS: N: 50°32'1.89", E: 14°7'52.40"
Litomierzyce
Litomierzyce - panorama
Litomierzyce to zabytkowe miasto w północnych Czechach, położone na malowniczych wzgórzach przy ujściu rzeki Ohrzy do Łaby. Jest to jedno z najstarszych czeskich miast, którego udokumentowane początki sięgają połowy X wieku. Wtedy to w miejscu dawnego słowiańskiego grodu założona została tu niewielka osada handlowa. Na początku XIII wieku Litomierzyce uzyskały status wolnego miasta królewskiego, a co za tym idzie także i wiele licznych przywilejów oraz ulg. Dzięki temu mogło ono się swobodnie rozwijać stając się bardzo szybko jednym z ważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych północnych Czech. W 1655 roku w Litomierzycach założone zostało także biskupstwo. Praktycznie do XX wieku większość mieszkańców miasta stanowiła ludność niemieckojęzyczna, która po II wojnie światowej została wysiedlona do Niemiec. Wielowiekowa historia miasta pozostawiła tu po sobie wiele niezwykle cennych zabytków. Do najważniejszych z nich zaliczyć można m in. XVII wieczną barokową katedrę św. Stefana ((Katedrála sv. Štěpána), gotycki budynek Ratusza (obecnie siedziba Muzeum Etnograficznego), XVI wieczny renesansowy dom U Kalicha (na jego szczycie znajduje się taras widokowy na którym niegdyś spotykali się dawni mieszczanie), kościół św. Wacława, budynek teatru miejskiego, renesansowy dom Pod Czarnym Orłem (dům "U Černého orla"), oraz kościół Zwiastowania Panny Marii wraz z dawnym kolegium jezuickim. Niektóre z gotyckich domów znajdujących się przy głównym rynku miejskim należą do jednych z najstarszych stale zamieszkałych kamienic na terenie Republiki Czeskiej.

Ciekawostki
- W Litomierzycach przez krótki okres czasu mieszkał (i zmarł) jeden z najwybitniejszych czeskich pisarzy epoki romantyzmu Karel Hynek Mácha (1810-1836).
Zdjęcia [4]
Litomierzyce
Miasta Stakua· 658
Litomierzyce
Miasta Stakua· 669
Litomierzyce
Miasta Stakua· 720
Litomierzyce
Miasta Stakua· 599
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynny sympatyczny dzielny Wojak Szwejk stanowi jeden nieoficjalnych symboli Republiki Czeskiej. Jest to fikcyjna postać, którą stworzył czeski pisarz Jaroslav Hašek w swojej książce zatytułowanej Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Opowiada ona zabawne losy pochodzącego z Pragi sympatycznego sprzedawcy psów Józefa Szwejka wcielonego do armii Austro-Węgierskiej. Zabawne przygody Szwejka zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Książa ta przetłumaczona została na 57 języków.
Reklama
Polub nas