Zandvoort

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Prowincja: Holandia Północna
GPS: N: 52°22'19.14", E: 4°31'48.83"
Zandvoort
Zandvoort - panorama

Zandvoort to miasto i zarazem jeden z najbardziej popularnych kurortów wypoczynkowych Holandii, położony nad brzegiem Morza Północnego, około 10 km w kierunku zachodnim od centrum Haarlemu i 25 km od Amsterdamu. Latem jest to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców okolicznych wielkich miast. Na wczasowiczów czeka tu długa i szeroka piaszczysta plaża wzdłuż której ciągną się kawiarenki, puby oraz nowoczesne luksusowe kompleksy hotelowe, pensjonaty jak i zwykłe kwatery noclegowe czy domki kempingowe. Opalanie się w stroju topless na plaży w Zandvoort nie jest niczym nadzwyczajnym. Ponadto południowy kraniec piaszczystej plaży przeznaczony jest dla naturystów oraz gejów. Zarówno w dzień jak i w nocy na turystów czeka niezliczona ilość atrakcji. W większości hoteli można wynająć motorówki i skutery wodne. Dużym powodzeniem cieszą się także dyskoteki, kasyna oraz pola golfowe. Okolice Zandvoort zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych. Niespełna 3 km od miasteczka usytuowane jest kolejne kąpielisko Bloemendaal aan Zee na którego krańcu znajduje się malowniczy obszar wydm, niewielkich jeziorek, wrzosowisk oraz sosnowych lasów zwany Nationaal Park Zuid Kennemerland.

Ciekawostki

  • W latach 1949-1985 Zandvoort znane było także z toru wyścigowego Circuit Park Zandvoort na, którym odbywały się Wyścigi Formuły 1 jako Grand Prix Holandii.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Holendrzy są najwyższym narodem na świecie. Przeciętny rodowity mieszkaniec Holandii ma około 183 cm wzrostu co oznacza, że jest on prawie 10 centymetrów wyższy niż przeciętny Polak czy Brytyjczyk.
Reklama
Polub nas