Eton

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Strona Internetowa: www.etoncollege.com
GPS: N: 51°29'16.84", W: 0°36'32.91"
Eton
Eton - panorama
Eton to niewielkie uczelniane miasteczko w Anglii, położenie nad rzeką Tamizą w sąsiedztwie Windsoru. Znane jest głównie z założonego tu w 1440 roku przez Króla Henryka VI słynnego Eton College. Szkoła ta stworzona została z myślą o pochodzących z rodzin arystokratycznych niezwykle uzdolnionych chłopców i utrzymywana była z funduszy królewskich. W początkach istnienia studiowało tu 70 uczniów. Z czasem szkoła przekształcona została w kuźnię talentów, której absolwenci od wieków zasilają brytyjski i światowy establishment. Obecnie placówka ta stanowi jedną z najbardziej prestiżowych i elitarnych szkół średnich w Anglii. Dziś uczęszcza do Eton College przeszło tysiąc uczniów z czego zgodnie z wielowiekową tradycją 70 jest wyłanianych w drodze egzaminów i otrzymuje stypendia. Do najbardziej znanych wychowanków Eton College należą takie osobistości jak m.in. książę Wellington, George Orwell, Aldous Huxley, Robert Boyle czy Ian Fleming. Cały zespół szkolny ma charakter zabytkowy w którego skład wchodzą m in. późnogotycka kaplica z refektarzem, XVI wieczna Lower School, XVII wieczna Upper School, Lupton’s Tower, oraz założona w 1730 roku biblioteka. Dla zwiedzających udostępniona jest także oryginalna XV wieczna sala szkolna, której ściany pokryte są pochodzącymi jeszcze z okresu średniowiecza napisami uczniowskimi. W Eton znajduje się też pierwsza na świecie skrzynka pocztowa, która używana jest do dnia dzisiejszego.

Ciekawostki
- Eton bardzo często służyło także jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów jak m.in. Casino Royale, Zakochany Szekspir, Tajemniczy Ogród, Szaleństwo Króla Jerzego czy Młody Sherlock Holmes.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wbrew powszechnemu mniemaniu obchodzenie 14 lutego dnia św. Walentego, to nie pomysł speców od marketingu amerykańskich sieci handlowych. Zwyczaj ten zapoczątkowany został przez szkockiego poetę i powieściopisarza Waltera Scotta. A dokładnie stało się to za sprawą, żyjących w okresie średniowiecza bohaterów jego powieści zatytułowanej "Piękne dziewczę z Perth". To właśnie na kartach tej książki wyczytać możemy o pewnej szkockiej legendzie głoszącej, że w dzień św. Walentego paki łączą się w pary, co zainspirowało piękną Katarzynę do obdarowania swego ukochanego Henryka pocałunkiem.
Reklama
Polub nas