Eton

Wielka Brytania
Kraj: Wielka Brytania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Część: Anglia
Strona Internetowa: www.etoncollege.com
GPS: N: 51°29'16.84", W: 0°36'32.91"
Eton
Eton - panorama
Eton to niewielkie uczelniane miasteczko w Anglii, położenie nad rzeką Tamizą w sąsiedztwie Windsoru. Znane jest głównie z założonego tu w 1440 roku przez Króla Henryka VI słynnego Eton College. Szkoła ta stworzona została z myślą o pochodzących z rodzin arystokratycznych niezwykle uzdolnionych chłopców i utrzymywana była z funduszy królewskich. W początkach istnienia studiowało tu 70 uczniów. Z czasem szkoła przekształcona została w kuźnię talentów, której absolwenci od wieków zasilają brytyjski i światowy establishment. Obecnie placówka ta stanowi jedną z najbardziej prestiżowych i elitarnych szkół średnich w Anglii. Dziś uczęszcza do Eton College przeszło tysiąc uczniów z czego zgodnie z wielowiekową tradycją 70 jest wyłanianych w drodze egzaminów i otrzymuje stypendia. Do najbardziej znanych wychowanków Eton College należą takie osobistości jak m.in. książę Wellington, George Orwell, Aldous Huxley, Robert Boyle czy Ian Fleming. Cały zespół szkolny ma charakter zabytkowy w którego skład wchodzą m in. późnogotycka kaplica z refektarzem, XVI wieczna Lower School, XVII wieczna Upper School, Lupton’s Tower, oraz założona w 1730 roku biblioteka. Dla zwiedzających udostępniona jest także oryginalna XV wieczna sala szkolna, której ściany pokryte są pochodzącymi jeszcze z okresu średniowiecza napisami uczniowskimi. W Eton znajduje się też pierwsza na świecie skrzynka pocztowa, która używana jest do dnia dzisiejszego.

Ciekawostki
- Eton bardzo często służyło także jako plan filmowy. Kręcono tu sceny do takich filmów jak m.in. Casino Royale, Zakochany Szekspir, Tajemniczy Ogród, Szaleństwo Króla Jerzego czy Młody Sherlock Holmes.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwa kraju England, pochodzi od Anglów, jednego z ludów germańskich, które przybyły na wyspy brytyjskie w V wieku. Staroangielskie słowo engla oznacza dosłownie "stąd", czyli Enga-land "tutejszy kraj". Pierwotnie nazwa ta nie odnosiła się do żadnego państwa, a była jedynie pojęciem geograficznym.
Reklama
Polub nas