Bazylika w Paray-le-Monial (Basilique du Sacré-Cœur)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Region: Burgundia-Franche-Comté
Miejscowość: Paray-le-Monial
GPS: N: 46°26'59.35", E: 4°7'18.34"
Bazylika w Paray-le-Monial - panorama
Paray-le-Monial to niewielka miejscowość w środkowo-wschodniej Francji, położone nad rzeką Bourbince (lewy dopływ Arroux). Jednym z jej ciekawszych zabytków jest usytuowana nad brzegiem rzeki okazała romańska Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (Basilique du Sacré-Cœur). Świątynia ta ufundowana została w 973 roku przez słynnego francuskiego benedyktyna Odylona z Cluny. Wtedy też wzniesione zostały tu pierwsze zabudowania klasztorne, które wiek później zastąpione zostały romańskim kościołem wzorowanym na bazylice w Cluny. Powstała wówczas okazała trójnawowa bazylika z transeptem, obejściem chóru i wieńcem trzech kaplic. Skromną romańską fasadę wieńczą dwie masywne i wysokie wieże, a ponad skrzyżowaniem naw wznosi się majestatyczna wielokątna dzwonnica. Głównym celem pielgrzymek w Paray-le-Monial jest jednak słynna kaplica objawień przy pojezuickim klasztorze zamieszkałym od 1629 roku przez siostry wizytki. To właśnie tak znajdują się relikwie świętej Małgorzaty z Alacoque, której w latach 1673-1675 czterokrotnie ukazał się Jezus Chrystus z przebitym włócznią sercem. W czasie objawień Jezus zażyczył sobie, aby w każdy pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała odbywała się uroczystość ku czci Jego Serca. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego).

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa bardzo szybko rozprzestrzenił się na inne kraje i dotarł także do Polski. To właśnie w naszym kraju po raz pierwszy wprowadzono liturgiczne święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. Miało to miejsce w 1765 roku i zostało rozszerzone na cały Kościół niespełna sto lat później. Każdego roku Paray-le-Monial odwiedzane jest przez blisko 300 tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Ciekawostki
- Do Paray-le-Monial pielgrzymował też Jan Paweł II, czciciel i krzewiciel kultu Najświętszego Serca Jezusa, określany mianem apostoła cywilizacji miłości. Pierwszy raz odwiedził to miejsce jeszcze jako metropolita krakowski.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas