Zamek w Bazoches (Château de Bazoches)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Region: Burgundia-Franche-Comté
Miejscowość: Bazoches
Strona Internetowa: www.chateau-bazoches.com
GPS: N: 47°22'51.00", E: 3°47'42.00"
Zamek w Bazoches
Zamek w Bazoches - panorama
Bazoches to niewielka miejscowość w środkowej Francji, położona północno-zachodnim krańcu Parku Regionalnego Morvan (Parc Naturel Régional du Morvan). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na obrzeżach miasteczka średniowieczny zamek. Jego początki sięgają XII wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Powstała ona w miejscy dawnego rzymskiego obozu warownego. Inicjatorami budowy nowej twierdzy byli członkowie arystokratycznego rodu Bazoches.
Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie zmieniał swoich właścicieli (wg. zapisków historycznych było ich aż około 40). W 1675 roku właścicielem posiadłości stał się znany francuski inżynier wojskowy, architekt i twórca nowego systemu budowania i zdobywania twierdz, a także marszałek Francji, Sébastien le Prestre de Vauban (1633-1707). W owym czasie pełnił on funkcje generalnego inspektora francuskich twierdz. W czasie swojego życia marszałek brał udział w 53 oblężeniach i 140 bitwach. Wybudował także 33 nowe warownie i przebudował około 300 zamków.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas