Albena (Албена)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Obwód: Dobricz
Strona Internetowa: www.albena.bg
GPS: N: 43°21'59.51", E: 28°4'49.02"
Albena
Albena - panorama

Albena to nowoczesny nadmorski letni kurort w północno-wschodniej Bułgarii, położony nad brzegiem Morza Czarnego. Ośrodek usytuowany jest około 20 km na północ od Warny i 10 km od Złotych Piasków. Miasto powstało w 1958 roku, a jego nazwa pochodzi od bohaterki sztuki jednego z najwybitniejszych pisarzy bułgarskich okresu międzywojennego Jordana Jowkowa - Ałbeny. Kobieta ta swoim pięknem i nieodpartym urokiem potrafiła zdobyć każdego mężczyznę, niestety jej uroda doprowadzała zawsze do tragedii. Rozwój kurortu przypada na koniec lat sześćdziesiątych XX wieku co czyni go jednym z najmłodszych nadmorskich ośrodków wypoczynkowych w Bułgarii. Na turystów czeka tu niezliczona ilość atrakcji, rozrywek (kasyna, tawerny, liczne kluby nocne czy dyskoteki) oraz niezwykle malownicza piaszczysta plaża o długości około 6 km i szerokości do 150 m. Albena odznaczona została Błękitną Flagą, która przyznawana jest tylko dla ekologicznie czystych regionów. Woda w morzu ma temperaturę 24°C. Po kurorcie jeździ sezonowa kolejka chu-chu (stanowi ona wielką atrakcję dla dzieci), a z miejscowych hoteli na plażę dowożą turystów bezpłatne autobusy. Każdego roku organizowane są tu także rajdy samochodowe, festiwal piosenki dziecięcej oraz międzynarodowe turnieje siatkówki plażowej.

Dojazd

Do Albeny regularnie kursują autobusy i prywatne busy z pobliskiej Warny. Można tu także dojechać taksówką spod dworca warneńskiego. W miasteczku znajduje się przeszło 40 hoteli różnych kategorii. Sporą ich znaleźć można przy samym brzegu morza. Albena to kurort przeznaczony głównie dla rodzin z dziećmi. Miejsce to jest o wiele spokojniejsze w porównaniu do Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując po Bułgarii, należy uważać, żeby zbytnio nie nadużywać polskich wulgaryzmów. Język bułgarski podobnie jak polski należy do grupy języków słowiańskich toteż wile wyrazów w obu językach brzmi bardzo podobnie lub wręcz tak samo. Dotyczy to właśnie m in. wulgaryzmów, które bardzo dobrze zostaną zrozumiane przez miejscowych.
Polub nas