Albena (Албена)

Bułgaria
Kraj: Bułgaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Obwód: Dobricz
Strona Internetowa: www.albena.bg
GPS: N: 43°21'59.51", E: 28°4'49.02"
Albena
Albena - panorama

Albena to nowoczesny nadmorski letni kurort w północno-wschodniej Bułgarii, położony nad brzegiem Morza Czarnego. Ośrodek usytuowany jest około 20 km na północ od Warny i 10 km od Złotych Piasków. Miasto powstało w 1958 roku, a jego nazwa pochodzi od bohaterki sztuki jednego z najwybitniejszych pisarzy bułgarskich okresu międzywojennego Jordana Jowkowa - Ałbeny. Kobieta ta swoim pięknem i nieodpartym urokiem potrafiła zdobyć każdego mężczyznę, niestety jej uroda doprowadzała zawsze do tragedii. Rozwój kurortu przypada na koniec lat sześćdziesiątych XX wieku co czyni go jednym z najmłodszych nadmorskich ośrodków wypoczynkowych w Bułgarii. Na turystów czeka tu niezliczona ilość atrakcji, rozrywek (kasyna, tawerny, liczne kluby nocne czy dyskoteki) oraz niezwykle malownicza piaszczysta plaża o długości około 6 km i szerokości do 150 m. Albena odznaczona została Błękitną Flagą, która przyznawana jest tylko dla ekologicznie czystych regionów. Woda w morzu ma temperaturę 24°C. Po kurorcie jeździ sezonowa kolejka chu-chu (stanowi ona wielką atrakcję dla dzieci), a z miejscowych hoteli na plażę dowożą turystów bezpłatne autobusy. Każdego roku organizowane są tu także rajdy samochodowe, festiwal piosenki dziecięcej oraz międzynarodowe turnieje siatkówki plażowej.

Dojazd

Do Albeny regularnie kursują autobusy i prywatne busy z pobliskiej Warny. Można tu także dojechać taksówką spod dworca warneńskiego. W miasteczku znajduje się przeszło 40 hoteli różnych kategorii. Sporą ich znaleźć można przy samym brzegu morza. Albena to kurort przeznaczony głównie dla rodzin z dziećmi. Miejsce to jest o wiele spokojniejsze w porównaniu do Słonecznego Brzegu czy Złotych Piasków.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Bułgarii wywodzi się słynny rzymski niewolnik i gladiator Spartakus. Urodził się w pobliżu miasteczka Sandanski i z pochodzenia był Trakiem (choć nie zostało to udowodnione). Do historii przeszedł jako główny organizator i przywódca największego w starożytności powstania niewolników, w którym wzięło udział około 100 tysięcy wojowników (niewolników i gladiatorów). Powstanie zostało krwawo stłumione przez rzymskiego wodza Krassusa, a sam Spartakus poległ na polu walki.
Polub nas