Łódź to miasto w środkowej Polsce, położone nad rzeką Ner (prawy dopływ Warty). Jest to obok Warszawy, Krakowa i Wrocławia jedno z największych polskich miast, które zamieszkiwane jest przez około 720 tysięcy osób. Historia Łodzi sięga przełomu XI-XII wieku, kiedy to na terenie obecnego miasta istniało kilka niewielkich wiosek (największe z nich to Radogoszcz, Łodzia i Mileszki). Prawa miejskie Łódź otrzymała w pierwszej połowie XV wieku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz pozwolenie na organizowanie targów. Przez kilka kolejnych stuleci miasto zamieszkiwane było jedynie przez kilkadziesiąt rodzin. Prawdziwy boom i rozwój gospodarczy nastąpił dopiero na początku XIX wieku, kiedy to Łódź decyzją władz rządowych została włączona do grona osad przemysłowych. Wkrótce potem miasto stało się ważnym ośrodkiem tkackim i sukienniczym w regionie. Do miasta tłumnie zaczęli przyjeżdżać i osiedlać się (głównie w rejonie obecnej ulicy Piotrkowskiej) liczni tkacze ze Śląska, Czech i Saksonii. Gdy po powstaniu listopadowym pojawiły się możliwości wywozu i sprzedaży tkanin za granicę, bardzo szybko w miejsce małych manufaktur zaczęły powstawać wielkie fabryki włókiennicze produkujące głównie materiały bawełniane. Razem z rozwojem fabryk rozpoczął się także boom budowlany. Oprócz fabryk w Łodzi powstało także wiele pięknych secesyjnych bogato zdobionych pałaców i kamienic mieszczańskich. W ciągu niespełna jednego wieku liczba mieszkańców Łodzi z 800 zwiększyła się do blisko pół miliona. Łódź stałą się wtedy jednym z największych centrów przemysłowych na ziemiach polskich i jednym z największych ośrodków włókiennictwa na świecie. Największymi i najbogatszymi właścicielami fabryk byli tu (nazywani często królami bawełny) m in. Karol Scheibler (Księży Młyn), Ludwik Geyer (Biała Fabryka) oraz Izrael Poznański. Dziś na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Poznańskiego znajduje się największe centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe w Polsce i jedno z największych w Europie - Manufaktura. W pełni odrestaurowanych budynkach fabryki powstało około 260 różnego rodzaju sklepów, 2 hipermarkety, 60 restauracji, kino 3D, kręgielnia, sztuczna ściana wspinaczkowa, liczne muzea (Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryk) oraz blisko 3,5 hektarowy rynek. W sąsiedztwie Manufaktury obejrzeć można także przepiękny bogato zdobiony neobarokowy Pałac Izraela Poznańskiego. Budowla ta bardzo często określana jest mianem "łódzkiego Luwru". Obecnie swoją siedzibę ma tu Muzeum Historii Miasta Łodzi.
Ulica Piotrkowska
Odwiedzając Łódź koniecznie trzeba przespacerować się słynną ulicą Piotrkowską. Trakt ten przetrwał drugą wojnę światową bez większych zniszczeń co spowodowało, że zachował się tu jeden z największych zespołów architektury secesyjnej jaki spotkać można dziś na terenie Polski. Na przeszło 4 km ciągną się tu liczne wielkomiejskie bogato zdobione kamienice oraz hotele. Do najciekawszych z nich należą m in. Kamienica Schychtów, Dom Towarzystwa Akcyjnego Ludwika Geyera, Dom bankowy Wilhelma Landaua, Kamienicę Dawida Sendrowicza oraz ozdobiona charakterystycznymi smokami okazała Kamienica pod Gutenbergiem.
Ciekawostki
- W 1901 roku w Łodzi uroczyście otwarto Teatr Wielki, wśród gości honorowych byli m.in. Henryk Sienkiewicz i Henryk Siemiradzki;
- W Łodzi urodził się słynny polski pianista (jeden z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu XX wieku) pochodzenia żydowskiego Artur Rubinstein (1887-1982).