Zamek Bečov

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Karlowarski
Miejscowość: Beczów nad Ciepłą
Strona Internetowa: www.zamek-becov.cz
GPS: N: 50°5'10.14", E: 12°50'22.58"
Zamek Bečov
Zamek Bečov - panorama
Beczów nad Ciepłą (Bečov nad Teplou) to niewielka miejscowość w zachodnich Czechach, położone nad Teplou (Ciepłą), około 20 km w kierunku południowym od Karlowych War. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany w samym sercu miasteczka okazały kompleks zamkowo-pałacowy. Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Z początku jej głównym zadaniem miała być kontrola punktu celnego na krzyżujących się tu szlakach handlowych. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Wkrótce potem stał się także ważnym punktem obronnym dla znajdujących się w okolicy wielu kopalń srebra. W XVIII wieku przy gotyckiej warownia powstał nowy późnobarokowy pałac z charakterystyczną wielokątną wieżą. Najcenniejszym elementem całego założenia jest pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku bogato zdobiony romański relikwiarz (Relikviář svatého Maura) w którym przechowywane są szczątki św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza. Powstał on w XIII wieku dla klasztoru znajdującego się obecnie w belgijskim Florennes. W czasie Rewolucji Francuskiej relikwiarz został skradziony przez nieznanych rabusiów. Po 40 latach na jego trop wpadł książę Alfred de Beaufort-Spontin, który też pod koniec życia w 1888 roku przywiózł go do Beczowa, ówczesnej siedziby rodu. W czasie ostatniej wojny relikwiarz został ukryty pod podłogą kaplicy zamkowej i odnaleziony dopiero w 1985 roku. Obecnie w pełni odrestaurowany stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej sztuki złotniczej i jest uznawany za drugi najcenniejszy po klejnotach koronacyjnych czeski zabytek. Relikwiarz wykonany jest z pozłacanego srebra, pozłacanej miedzi i zdobi go dwanaście reliefów przedstawiających sceny z życia świętych.

Ciekawostki
- W 2010 roku relikwiarz został na kilka tygodni wypożyczony na wystawę w Pradze. Kwota ubezpieczenia go opiewała na blisko pół miliarda koron.
Zdjęcia [14]
Zamek Bečov
Zamki i pałace Biały· 688
Zamek Bečov
Zamki i pałace Biały· 699
Zamek Bečov
Zamki i pałace Biały· 665
Zamek Bečov
Zamki i pałace Biały· 727
Zamek Bečov
Zamki i pałace Biały· 686
Zamek Bečov
Zamki i pałace Biały· 673
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W roku 1959 roku czeski chemik Otto Wichterle (1913-1998) wynalazł szkła kontaktowe. Był on także pionierem produkcji czechosłowackich włókien sztucznych i jednym z prekursorów czeskiej chemii makrocząsteczkowej.
Reklama
Polub nas