Klatovy

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Pilzneński
Populacja: 23 102
Powierzchnia: 80 km²
Strona Internetowa: www.klatovy.cz
GPS: N: 49°23'43.61", E: 13°17'41.11"
Klatovy
Klatovy - panorama
Klatovy to malownicze miasteczko w południowo-zachodnich Czechach, położone nad rzeką Úhlavą. Założone zostało w drugiej połowie XIII wieku przez ówczesnego króla Czech - Przemysława Otokara II. Pierwszymi jego mieszkańcami byli niemieccy koloniści. W XIV wieku miasto zostało otoczone murami obronnymi, a w XVI wieku dzięki licznym przywilejom oraz ulgom przeżywało swój największy rozkwit i stanowiło jedno z najzamożniejszych Czeskich miast. Okres prosperity zahamowany został przez wojnę trzydziestoletnią jaka toczona była w latach 1618-1648 pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego (I Rzeszy) wspieranymi przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja) a katolicką dynastią Habsburgów. Wtedy to miasto została najechane i splądrowane przez wojska Szwedzkie. Latem 1685 roku miał miejsce tu cud - miejscowy obraz Panny Marii płakał krwią. Wtedy też do miasta przybyli jezuci, którzy wznieśli tu wiele nowych budowli. Ponowny rozwój gospodarczy nastąpił dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy to wybudowana została linia kolejowa łącząca Klatovy z Pilznem.

Zwiedzanie
Jednym z najcenniejszych zabytków miasta są katakumby z relikwiami mieszkających niegdyś tu zakonników oraz bogatych mieszczan. Znajdują się one w podziemiach usytuowanego przy rynku miejskim pojezuickiego barokowego kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Katakumby wyposażone zostały w specjalny system wentylacji, który pozwalał na utrzymywanie odpowiedniej temperatury i warunków sprzyjających do mumifikacji ciał. Pozostałe zabytki jakie warto obejrzeć odwiedzając Klatovy to m.in. wybudowana w XVI wieku przeszło 80 metrowa Czarna Wieża (na jej szczyt prowadzi 226 schodów), barokowy budynek apteki miejskiej U Bílého jednorožca (obecnie siedziba muzeum aptekarstwa), wielokrotnie przebudowywany XVI wieczny neorenesansowy Ratusz, Kolegium Jezuickie, XIII wieczny kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny (to właśnie w nim znajduje się cudowny obraz Marii Panny Klatowskiej) , XVI wieczna Biała Wieża oraz pozostałości dawnych obwarowań miejskich. Klatovy stanowi tarze idealny punkt wypadowy do znajdującego się na pograniczu Czech, Bawarii i Austrii utworzonego w 1991 roku Parku Narodowego Szumawa (Národní park Šumava). Po niemieckiej i austriackiej stronie nosi on nazwę Las Bawarski.
Zdjęcia [13]
Klatovy
Miasta Jarko· 1096
Klatovy
Miasta Jarko· 1106
Klatovy
Miasta Jarko· 1158
Klatovy
Miasta Jarko· 1127
Klatovy
Miasta Jarko· 1123
Klatovy
Miasta Jarko· 1205
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdujący się w czeskiej Pradzie - Stadion Strahov jest największym stadionem piłkarskim świata i zarazem drugim co do wielkości obiektem sportowym na świecie. Jego płyta główna ma wymiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię przeszło 62 tysięcy m2. Jego trybuny zaś pomieścić mogą około 250 tysięcy widzów.
Reklama
Polub nas