Połąga (Palanga)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Okręg: Kłajpedzki
GPS: N: 55°55'10.59", E: 21°3'7.64"
Połąga
Połąga - panorama

Połąga to największy i najbardziej znany nadbałtycki kurort turystyczny na Litwie. Jego początki sięgają czasów średniowiecznych, kiedy to znajdowała się tu niewielka rybacka osada której mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem i zbieraniem bursztynów. W XVI wieku Połąga rozwinęła się w duży port morski konkurujący nawet z Kłajpedą czy Rygą. W czasie Wojen Północnych miasto wraz z portem zostało prawie całkowicie zniszczone a sam port nigdy nie odzyskał już swojej świetności. Wkrótce potem miasto przekształciło się ono w uzdrowisko oraz popularne nadmorskie letnie kąpielisko. W XIX wieku rodzina Tyszkiewiczów wybudowała w Połądze neorenesansowy pałac, który otoczony został malowniczym parkiem krajobrazowym (przekształconym później w Ogród Botaniczny). W tym samym czasie powstało w mieście uzdrowisko, nadmorska przystań oraz drewniane molo. Na początku XX wieku w sąsiedztwie rezydencji ustawiona została figura Jezusa Chrystusa, która po dziś dzień stanowi nieodłączny element pałacowego krajobrazu. W latach sześćdziesiątych we wnętrzach pałacu utworzone zostało Muzeum Bursztynu (Palangos gintaro muziejus). Obecnie jest to jedna z największych tego tupu placówek na świecie w której zgromadzono blisko 30 tysięcy różnego rodzaju przedmiotów wykonanych z bursztynów. W Połądze na turystów czeka także piękna i ciągnąca się na przestrzeni kilkunastu kilometrów plaża. Wyjątkowo czysta woda, miękki piasek, wydmy, duża ilość jodu oraz korzystny klimat powodują, że latem spotkać można tu wczasowiczów z większości krajów centralnej i wschodniej Europy. Bogata baza noclegowa zadowoli nawet najbardziej wyrafinowanych gości.

Ciekawostki

  • Jednym z wielbicieli Połągi był sam Leonid Breżniew, rządzący Związkiem Radzieckim w okresie 1964-1982. Kiedy przebywał w miasteczku to mieszkał w willi Auska,, zwanej od tego czasu przez mieszkańców "willą Breżniewa".

Zdjęcia [17]
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1282
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1380
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1395
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1367
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1728
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1599
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Praktycznie do końca XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały byłe przez liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. Dopiero około 1250 roku ówczesny wielki książę Mendog zjednoczył litewskie plemiona po czym przyjął chrzest i koronę od papieża. Mimo tak późnego założenia państwa niespełna półtora wieku później Litwa stała się jednym z największych krajów ówczesnej Europy.
Reklama
Polub nas