Połąga (Palanga)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Plaże, morza, jeziora i rzeki
Okręg: Kłajpedzki
GPS: N: 55°55'10.59", E: 21°3'7.64"
Połąga
Połąga - panorama

Połąga to największy i najbardziej znany nadbałtycki kurort turystyczny na Litwie. Jego początki sięgają czasów średniowiecznych, kiedy to znajdowała się tu niewielka rybacka osada której mieszkańcy trudnili się głównie rybołówstwem i zbieraniem bursztynów. W XVI wieku Połąga rozwinęła się w duży port morski konkurujący nawet z Kłajpedą czy Rygą. W czasie Wojen Północnych miasto wraz z portem zostało prawie całkowicie zniszczone a sam port nigdy nie odzyskał już swojej świetności. Wkrótce potem miasto przekształciło się ono w uzdrowisko oraz popularne nadmorskie letnie kąpielisko. W XIX wieku rodzina Tyszkiewiczów wybudowała w Połądze neorenesansowy pałac, który otoczony został malowniczym parkiem krajobrazowym (przekształconym później w Ogród Botaniczny). W tym samym czasie powstało w mieście uzdrowisko, nadmorska przystań oraz drewniane molo. Na początku XX wieku w sąsiedztwie rezydencji ustawiona została figura Jezusa Chrystusa, która po dziś dzień stanowi nieodłączny element pałacowego krajobrazu. W latach sześćdziesiątych we wnętrzach pałacu utworzone zostało Muzeum Bursztynu (Palangos gintaro muziejus). Obecnie jest to jedna z największych tego tupu placówek na świecie w której zgromadzono blisko 30 tysięcy różnego rodzaju przedmiotów wykonanych z bursztynów. W Połądze na turystów czeka także piękna i ciągnąca się na przestrzeni kilkunastu kilometrów plaża. Wyjątkowo czysta woda, miękki piasek, wydmy, duża ilość jodu oraz korzystny klimat powodują, że latem spotkać można tu wczasowiczów z większości krajów centralnej i wschodniej Europy. Bogata baza noclegowa zadowoli nawet najbardziej wyrafinowanych gości.

Ciekawostki

  • Jednym z wielbicieli Połągi był sam Leonid Breżniew, rządzący Związkiem Radzieckim w okresie 1964-1982. Kiedy przebywał w miasteczku to mieszkał w willi Auska,, zwanej od tego czasu przez mieszkańców "willą Breżniewa".

Zdjęcia [17]
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1893
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 1969
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 2014
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 2003
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 2597
Połąga
Plaże, morza, jeziora i rzeki Andrzej· 2393
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na fladze Litwy znajdują się trzy poziome pasy: żółty, zielony i czerwony. Żółty oznacza słońce oraz szlachetność i uczciwość, zielony - przyrodę i nadzieję a, czerwony - krew, miłość i odwagę.
Polub nas