Czeskie Budziejowice (České Budějovice)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowoczeski
Populacja: 96 053
Powierzchnia: 55 km²
GPS: N: 48°58'28.40", E: 14°28'27.54"
Czeskie Budziejowice
Czeskie Budziejowice - panorama

Czeskie Budziejowice to miasto w południowych Czechach, położone w Kotlinie Czeskobudziejowickiej, u zbiegu rzek Wełtawy i Malše. Założone zostało w 1265 roku na polecenie ówczesnego czeskiego króla Przemysła Ottokara II (1233-1278). Z założenia nowy ośrodek miał umocnić władzę króla w południowej części kraju, gdzie do tej pory dominowała rodzina Vítkovci. Dzięki korzystnemu położeniu w pobliżu ważnych szlaków handlowych niewielka wioska bardzo szybko rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy regionu. W okresie średniowiecza miasto stanowiło ważny ośrodek piwowarstwa, handlu solą i tkaninami oraz hodowli ryb. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) do Czeskich Budziejowic zostało przeniesionych część instytucji państwowych z Pragi. Wtedy też w miejscowej katedrze przechowywane było królewskie archiwum, a także czeskie insygnia koronacyjne. W 1828 roku w mieście uruchomiono jedną z pierwszych w Europie kolei konnych. Łączyła ona Czeskie Budziejowice z pobliskim austriackim miastem Linz.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Czeskich Budziejowicach zachowało się zabytkowe stare miasto ze średniowiecznym układem urbanistycznym w którego centrum znajduje się rozległy kwadratowy Rynek Przemysła Ottokara II (Náměstí Přemysla Otakara II.). Jest to największy tego typu plac w całych Czechach, którego powierzchnia wynosi 1,7 ha (długość boku 133 metry). W jego centralnym punkcie znajduje się okazała barokowa Fontanna Samsona (Samsonova kašna). Z każdej strony rynek otaczają okazałe kamienice oraz domy mieszczańskie z których na uwagę zasługuje wybudowany w latach 1727-1730 barokowy budynek ratusza miejskiego (Radnice). Pozostałe ważne zabytki Czeskich Budziejowic to m.in. XIII wieczna gotycka katedra św. Mikołaja (Katedrála svatého Mikuláše), wybudowana w XVI wieku 72 metrowa Czarna Wieża (najwyższy budynek starego miasta), klasztor Dominikanów, gotycki kościół Ofiarowania Najświętszej Marii Panny (Kostel Obětování Panny Marie), Biała Wieża, Muzeum Motocykli oraz XIX wieczny neogotycki kościół Świętej Rodziny (Kostel Svaté rodiny).

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od starego słowiańskiego imienia Budziwoj. które oznacza "tego, który budzi wojowników, wzywa do walki";
  • Czeskie Budziejowice znane i cenione są także z popularnego w wielu krajach piwa ważonego w miejscowym browarze Budweiser Budvar.

Zdjęcia [28]
Czeskie Budziejowice
Miasta carston· 1678
Czeskie Budziejowice
Miasta carston· 1564
Czeskie Budziejowice
Miasta carston· 1601
Czeskie Budziejowice
Miasta carston· 1594
Czeskie Budziejowice
Miasta carston· 1802
Czeskie Budziejowice
Miasta carston· 1731
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdujący się w czeskiej Pradzie - Stadion Strahov jest największym stadionem piłkarskim świata i zarazem drugim co do wielkości obiektem sportowym na świecie. Jego płyta główna ma wymiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię przeszło 62 tysięcy m2. Jego trybuny zaś pomieścić mogą około 250 tysięcy widzów.
Reklama
Polub nas