Rocamadour

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Oksytania
Populacja: 630
Strona Internetowa: mairierocamadour.fr
GPS: N: 44°47'56.83", E: 1°37'0.30"
Rocamadour
Rocamadour - panorama

Rocamadour to średniowieczne miasto w środkowej Francji, usytuowane na malowniczym wysokim, blisko 400 metrowym pionowym wapiennym klifie. Z daleka wygląda jakby było wręcz przyczepione do stromego urwiska. Miasto położone jest na trasie dawnego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Rocamadour spowite jest wieloma legendami, a przez chrześcijan uważane jest za miejsce wręcz święte. Obecnie jednak przyjeżdża tu o wiele więcej turystów niż pielgrzymów. Nazwa miasta pochodzi od imienia legendarnego pustelnika Amadoura, który zamieszkiwał niegdyś na tutejszej skale. W dosłownym tłumaczeniu Rocamadour oznacza po prostu skała Amadoura. W XII wieku w miejscu gdzie odnaleziono hipotetyczne ciało Amadoura wybudowano niewielką kaplicę. W późniejszym czasie świątynia ta przekształcona została w sanktuarium w którym czczona była wyrzeźbiona rzekomo przez Amadoura figura Czarnej Madonny. Rzeźba ta przedstawia Matkę Boską na tronie z Dzieciątkiem siedzącym na jej kolanach. W czasach swojej świetności miejsce to oprócz licznych pielgrzymów odwiedzane było także przez takich dostojników jak papieże, biskupi cz królowie Angielscy i Francuscy. Kres świetności Rocamadour nastał na okres wojen religijnych jakie toczone były we Francji w drugiej połowie XVI wieku. Wtedy to hugenoci (francuscy protestanci) doszczętnie splądrowali i zniszczyli miejscowe sanktuarium, a ciało Amadoura spalili. Ocalał jedynie cudowny posążek Czarnej Madonny, który wykorzystany został dwa wieki później do odbudowy kaplicy oraz z sanktuarium.

Zwiedzanie

Obecnie Rocamadour to popularne miejsce turystyczne, która bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów. Do cudownej kaplicy z figurą Czarnej Madonny prowadzi droga zwana Via Sancta, składającą się z prawie 220 schodów (trasę tą pokonać można take wykutą w skale windą). W skład całego kompleksu sakralnego wchodzą m in. kościół św. Zbawiciela (basilique Saint-Sauveur), oraz stanowiąca najważniejszą część całego założenia niewielka kaplica Marii Panny. Pod jej sklepienie, zawieszony jest dzwon, który wg miejscowych podań odzywa się sam, gdy miastu grozi niebezpieczeństwo. W bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium znajduje się wybudowany w XIX wieku niewielki zamek. Niestety nie jest on udostępniony dla zwiedzających.

Zdjęcia [6]
Rocamadour
Miasta Klooska· 1459
Rocamadour
Miasta Klooska· 1326
Rocamadour
Miasta Klooska· 1348
Rocamadour
Miasta Klooska· 1273
Rocamadour
Miasta Klooska· 1321
Rocamadour
Miasta Klooska· 2798
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Polub nas