Rocamadour

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Oksytania
Populacja: 630
Strona Internetowa: mairierocamadour.fr
GPS: N: 44°47'56.83", E: 1°37'0.30"
Rocamadour
Rocamadour - panorama

Rocamadour to średniowieczne miasto w środkowej Francji, usytuowane na malowniczym wysokim, blisko 400 metrowym pionowym wapiennym klifie. Z daleka wygląda jakby było wręcz przyczepione do stromego urwiska. Miasto położone jest na trasie dawnego szlaku pielgrzymkowego wiodącego do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Rocamadour spowite jest wieloma legendami, a przez chrześcijan uważane jest za miejsce wręcz święte. Obecnie jednak przyjeżdża tu o wiele więcej turystów niż pielgrzymów. Nazwa miasta pochodzi od imienia legendarnego pustelnika Amadoura, który zamieszkiwał niegdyś na tutejszej skale. W dosłownym tłumaczeniu Rocamadour oznacza po prostu skała Amadoura. W XII wieku w miejscu gdzie odnaleziono hipotetyczne ciało Amadoura wybudowano niewielką kaplicę. W późniejszym czasie świątynia ta przekształcona została w sanktuarium w którym czczona była wyrzeźbiona rzekomo przez Amadoura figura Czarnej Madonny. Rzeźba ta przedstawia Matkę Boską na tronie z Dzieciątkiem siedzącym na jej kolanach. W czasach swojej świetności miejsce to oprócz licznych pielgrzymów odwiedzane było także przez takich dostojników jak papieże, biskupi cz królowie Angielscy i Francuscy. Kres świetności Rocamadour nastał na okres wojen religijnych jakie toczone były we Francji w drugiej połowie XVI wieku. Wtedy to hugenoci (francuscy protestanci) doszczętnie splądrowali i zniszczyli miejscowe sanktuarium, a ciało Amadoura spalili. Ocalał jedynie cudowny posążek Czarnej Madonny, który wykorzystany został dwa wieki później do odbudowy kaplicy oraz z sanktuarium.

Zwiedzanie

Obecnie Rocamadour to popularne miejsce turystyczne, która bardzo chętnie odwiedzane jest przez turystów. Do cudownej kaplicy z figurą Czarnej Madonny prowadzi droga zwana Via Sancta, składającą się z prawie 220 schodów (trasę tą pokonać można take wykutą w skale windą). W skład całego kompleksu sakralnego wchodzą m in. kościół św. Zbawiciela (basilique Saint-Sauveur), oraz stanowiąca najważniejszą część całego założenia niewielka kaplica Marii Panny. Pod jej sklepienie, zawieszony jest dzwon, który wg miejscowych podań odzywa się sam, gdy miastu grozi niebezpieczeństwo. W bezpośrednim sąsiedztwie sanktuarium znajduje się wybudowany w XIX wieku niewielki zamek. Niestety nie jest on udostępniony dla zwiedzających.

Zdjęcia [6]
Rocamadour
Miasta Klooska· 1231
Rocamadour
Miasta Klooska· 1099
Rocamadour
Miasta Klooska· 1139
Rocamadour
Miasta Klooska· 1064
Rocamadour
Miasta Klooska· 1104
Rocamadour
Miasta Klooska· 2561
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna bagietka (cienka i długa bułka), która obecnie uchodzi za symbol Paryża, przywędrowała do Francji z Wiednia! Stało się to za sprawą austriackich piekarzy, którzy emigrując nad Sekwanę, przywieźli ze sobą jej recepturę. Podobnie było także, ze słynnym rogalikiem - croissant.
Reklama
Polub nas