Czeski Krumlov (Český Krumlov)

Czechy     UNESCO
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowoczeski
Populacja: 14 056
Powierzchnia: 22 km²
GPS: N: 48°48'38.59", E: 14°18'54.09"
Czeski Krumlov
Czeski Krumlov - panorama

Czeski Krumlov to zabytkowe miasto w południowych Czechach, położone nad rzeką Wełtawą. Samo miasto oficjalne założone zostało w 1274 roku, jednak początki zamku Krumlovskiego sięgają lat 1230-1239. W 1494 roku Krumlov uzyskał status miasta królewskiego, a co za tym idzie liczne przywileje i ulgi. To właśnie z tego okresu pochodzi znakomita większość istniejącej do dziś zabudowy. Historyczne centrum miasta z licznymi małymi krętymi uliczkami, gotyckimi, renesansowymi i barokowymi domami położone jest w malowniczym zakolu wijącej się Wełtawy u podnóża monumentalnego zamku ( jest to drugi co do wielkości po Hradczanach zamek w Czechach). Na przestrzeni wieków twierdza ta była wielokrotnie przebudowywana przez możne rody Rožmberków i Schwarzenbergów. Czeski Krumlov praktycznie nigdy w swojej historii nie został zniszczony przez żaden większy pożar czy zawieruchę wojenną. Dzięki temu po dziś dzień zachowała się tu praktycznie cała średniowieczna zabudowa oraz dawny układ urbanistyczny. Po wyzwoleniu w 1945 roku przez Armię Amerykańską w kolejnych latach na mocy tzw. dekretów Benesza wysiedlono z Krumlova ludność niemiecką (blisko 80%. mieszkańców). Po komunistycznym puczu z lutego 1947 roku miasto znalazło się w pasie przygranicznym żelaznej kurtyny co na kolejne dziesięciolecia zamroziło to jego rozwój i zapobiegło zabudowania go blokami z wielkiej płyty. Dziś Czeski Krumlov jest po Pradze drugim najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Czechach.

Czeski Krumlov - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Czeskiego Krumlova jest górujący nad miastem majestatyczny zamek. Warownia usytuowana została na wysokiej skale, którą z jednej strony opływa rzeka Wełtawa, a z drugiej potok Polečnice. Jego budowa rozpoczęta została w XIII wieku przez członków możnej rodziny Vitkovców. W kolejnych wiekach budowla była sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. Dziś cały kompleks skała się z czterdziestu budynków, skupionych wokół pięciu dziedzińców oraz blisko 7 ha ogrodów. W dolnej części zamku (dolní hrad) uwagę przykuwa pałac z charakterystyczną wieżą zwaną Hrádek. Wieża zamkowa, pierwotnie gotycka, została pod koniec XVI wieku przebudowana w stylu renesansowym. Ponadto możemy zwiedzić tu bibliotekę, mennicę oraz wieżę Máselnice, w której niegdyś produkowane było masło. W górnej części zamku (horní hrad) koniecznie trzeba odwiedzić teatr (Zámecké divadlo) w którym znajduje się jedna z najlepiej zachowanych barokowych scen teatralnych w Europie. Tutaj też znajdują się niezwykle malownicze trzypoziomowe ogrody.
Pozostałe ważne zabytki miasta to m.im. XV wieczny gotycki kościół św. Wita, renesansowy budynek ratusza miejskiego (siedziba Muzeum Tortur), XVI wieczny Dom Kaplanka, kościół św. Joszta, dawne Kolegium Jezuickie, Klasztor Klarysek, wybudowany w 1715 roku słup maryjny (Mariánský Sloup s Kašnou), Międzynarodowe Centrum Kulturalne Egona Schielego, Browar Eggenberg oraz średniowieczny młyn. W 1992 roku zabytkowe stare miasto w Czeskim Krumlovie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czeski Krumlov zaliczany jest najpiękniejszych średniowiecznych zespołów urbanistycznych Europy, który każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta wywodzi się od łacińskiego castrum lub staroniemieckiego Crumbenowe, przymiotnik czeski zaś, dodano dopiero w XV stuleciu.
  • W mieście kręcone były zdjęcia do filmu Iluzjonista.

Zdjęcia [69]
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1221
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1078
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1023
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 937
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 887
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 902