Czeski Krumlov (Český Krumlov)

Czechy     UNESCO
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowoczeski
Populacja: 14 056
Powierzchnia: 22 km²
GPS: N: 48°48'38.59", E: 14°18'54.09"
Czeski Krumlov
Czeski Krumlov - panorama

Czeski Krumlov to zabytkowe miasto w południowych Czechach, położone nad rzeką Wełtawą. Samo miasto oficjalne założone zostało w 1274 roku, jednak początki zamku Krumlovskiego sięgają lat 1230-1239. W 1494 roku Krumlov uzyskał status miasta królewskiego, a co za tym idzie liczne przywileje i ulgi. To właśnie z tego okresu pochodzi znakomita większość istniejącej do dziś zabudowy. Historyczne centrum miasta z licznymi małymi krętymi uliczkami, gotyckimi, renesansowymi i barokowymi domami położone jest w malowniczym zakolu wijącej się Wełtawy u podnóża monumentalnego zamku ( jest to drugi co do wielkości po Hradczanach zamek w Czechach). Na przestrzeni wieków twierdza ta była wielokrotnie przebudowywana przez możne rody Rožmberków i Schwarzenbergów. Czeski Krumlov praktycznie nigdy w swojej historii nie został zniszczony przez żaden większy pożar czy zawieruchę wojenną. Dzięki temu po dziś dzień zachowała się tu praktycznie cała średniowieczna zabudowa oraz dawny układ urbanistyczny. Po wyzwoleniu w 1945 roku przez Armię Amerykańską w kolejnych latach na mocy tzw. dekretów Benesza wysiedlono z Krumlova ludność niemiecką (blisko 80%. mieszkańców). Po komunistycznym puczu z lutego 1947 roku miasto znalazło się w pasie przygranicznym żelaznej kurtyny co na kolejne dziesięciolecia zamroziło to jego rozwój i zapobiegło zabudowania go blokami z wielkiej płyty. Dziś Czeski Krumlov jest po Pradze drugim najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem w Czechach.

Czeski Krumlov - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najważniejszych zabytków Czeskiego Krumlova jest górujący nad miastem majestatyczny zamek. Warownia usytuowana została na wysokiej skale, którą z jednej strony opływa rzeka Wełtawa, a z drugiej potok Polečnice. Jego budowa rozpoczęta została w XIII wieku przez członków możnej rodziny Vitkovców. W kolejnych wiekach budowla była sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. Dziś cały kompleks skała się z czterdziestu budynków, skupionych wokół pięciu dziedzińców oraz blisko 7 ha ogrodów. W dolnej części zamku (dolní hrad) uwagę przykuwa pałac z charakterystyczną wieżą zwaną Hrádek. Wieża zamkowa, pierwotnie gotycka, została pod koniec XVI wieku przebudowana w stylu renesansowym. Ponadto możemy zwiedzić tu bibliotekę, mennicę oraz wieżę Máselnice, w której niegdyś produkowane było masło. W górnej części zamku (horní hrad) koniecznie trzeba odwiedzić teatr (Zámecké divadlo) w którym znajduje się jedna z najlepiej zachowanych barokowych scen teatralnych w Europie. Tutaj też znajdują się niezwykle malownicze trzypoziomowe ogrody.
Pozostałe ważne zabytki miasta to m.im. XV wieczny gotycki kościół św. Wita, renesansowy budynek ratusza miejskiego (siedziba Muzeum Tortur), XVI wieczny Dom Kaplanka, kościół św. Joszta, dawne Kolegium Jezuickie, Klasztor Klarysek, wybudowany w 1715 roku słup maryjny (Mariánský Sloup s Kašnou), Międzynarodowe Centrum Kulturalne Egona Schielego, Browar Eggenberg oraz średniowieczny młyn. W 1992 roku zabytkowe stare miasto w Czeskim Krumlovie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czeski Krumlov zaliczany jest najpiękniejszych średniowiecznych zespołów urbanistycznych Europy, który każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata.

Muzea w Czeskim Krumlovie

  • Muzeum Regionalne (Regionální muzeum) - mieści się w barokowym budynku dawnego Kolegium Jezuickiego przy ulicy Horní 152 i prezentuje historię rozwoju miasta i regionu. Placówka założona została pod koniec XIX wieku a w obecnym miejscu znajduje się od 1946 roku. W muzeum zgromadzono liczne przedmioty i eksponaty z takich dziedzin jak archeologia, historia sztuki, etnografia czy rzemiosło. Największą atrakcją placówki jest wykonana w skali 1:2000 ceramiczna makieta starego miasta. Ponadto obejrzeć można tu także galerię malarstwa oraz stare fotografie przedstawiające Czeski Krumlov. Placówka zajmuje się także gromadzeniem różnego rodzaju dokumentacji oraz notatek związanych z historią miasta. Jej twórcami są Petr Pešek i Jana Pešková.
  • Centrum Sztuki Egona Schiele (Centrum Umění Egon Schiele) - mieści się na terenie dawnego browaru miejskiego przy ulicy Široká 71 i prezentuje prace znanego austriackiego malarza i grafika Egona Schiele (1890-1918). Artysta wykształcił swój indywidualny styl, inspirowany secesją. Schiele znany był głównie z ekspresyjnych aktów, autoportretów i portretów (m.in. Para miłosna), ale malował także pejzaże. Jego skandalizujący tryb życia oraz ocierające się o pornografię prace spowodowały, że zmuszony został przez mieszkańców do opuszczenia miasta. Dziś w miejscowej galerii znajduje się największy na świecie zbiór jego prac. Zgromadzono tu obrazy pokazujące przekrój jego twórczości, której inspiracją była dzieła wiedeńskiej secesji, w tym Gustava Klimta, który był także przez jakiś czas jego mecenasem.
  • Muzeum Fotoatelier Seidel - mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Linecká 272 i prezentuje fotografie wykonane przez Józefa i Franciszka Seidelów. Oprócz pokaźnej kolekcji zdjęć Czeskiego Krumlova oraz okolicznych miasteczek i wiosek Szumawy w muzeum obejrzeć można także stare aparaty fotograficzne, negatywy oraz w pełni wyposażoną pracownię fotograficzną z przełomu XIX i XX wieku.
  • Muzeum Zamkowe - znajduje się na zamku krumlovskimi prezentuje kolekcję sztuki oraz liczne pamiątki i przedmioty należące do szlacheckich rodzin jakie zamieszkiwały niegdyś Czeski Krumlov. Dla zwiedzających dostępne są m.in. Sala Książąt Krumlovskich, przebogate komnaty Rožmberków, Skarbiec Sztuki Sakralnej, zbrojownia oraz lapidarium (tzw. Zameczek) gdzie znajduje się ekspozycja z kamiennymi rzeźbami.
  • Muzeum Marionetek (Muzeum loutek) - mieści się w tzw. "Bajkowym Domu" (Pohádkový dům) przy ulicy Latrán 6 i prezentuje kolekcję przeszło czterysta lalek teatralnych poruszanych (od góry) za pomocą nitek lub drucików zawieszonych na tzw. krzyżaku. Główną atrakcją jest możliwość wzięcia udziału w przedstawieniu teatralnym.
  • Muzeum Zabytkowych Motocykli (Muzeum historických motocyklů) - mieści się w zabytkowym budynku dawnego młyna (Krumlovský Mlýn) przy ulicy Široká 80 i prezentuje kolekcję starych motocykli. Obejrzeć można tu pojazdy takich marek motoryzacyjnych jak m.in. Jawa, BMW, NSU czy Harley Davidson.
  • Muzeum Figur Woskowych (Wax Museum) - znajduje się przy ulicy Svornosti i prezentuje figury woskowe znanych osób z całego świata. Są tu postacie przedstawiające m.in. słynnego Wojaka Szwejka, cesarza Franciszka Józefa I, papieża Jana Pawła II, Alberta Einsteina czy Charlie Chaplina.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta wywodzi się od łacińskiego castrum lub staroniemieckiego Crumbenowe, przymiotnik czeski zaś, dodano dopiero w XV stuleciu.
  • W mieście kręcone były zdjęcia do filmu Iluzjonista.

Zdjęcia [69]
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1700
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1525
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1474
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1335
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1256
Czeski Krumlov
Miasta Gienek· 1288