Jindřichův Hradec - panorama

Jindřichův Hradec to zabytkowe miasto w południowych Czechach położone nad rzeką Nežárką na historycznym pograniczu pomiędzy Czechami, Morawami i Austrią. Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy to znajdował się tu niewielki drewniany gród obronny. W późniejszym czasie tereny te wraz z osadą dostały się pod panowanie członków zamożnego i wpływowego czeskiego rodu Vítkovci. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych powodowało, że Jindřichův przez wieki pozostawał jednym z najzamożniejszych czeskich miast. Przetrwało ono także bez większego uszczerbku wojny husyckie oraz wojnę trzydziestoletnią (konflikt zbrojny trwający od 1618 do 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a katolicką dynastią Habsburgów). Dopiero pożary jakie nawiedziły miasto w 1773 roku i później w 1801 roku spowodowały, że Jindřichův utracił swoje znaczenie.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest górujący nad okolicą majestatyczny średniowieczny zamek. Jest to trzecia co do wielkości (po Hradczanach w Pradze i zamku w Czeskim Krumlov) tego tupu budowla w całej Republice Czeskiej. Pierwotny gród warowny w miejscu obecnej budowli wzniesiony został w XIII wieku. Jego fundatorem był należący do rodu Vítkovci - Jindřich z Nového Hradce. W XVI wieku zamek przebudowany został w okazałą renesansową rezydencję. Odwiedzając Jindřichův Hradec warto także zobaczyć monumentalną XIV wieczną Bazylikę Najświętszej Marii Panny, Zamkowy Browar, Ratusz, XVIII wieczną barokową kolumnę Świętej Trójcy, kościół św. Jana Chrzciciela oraz znajdujące się w byłym budynku seminarium jezuickiego (obecnie muzeum) Kýzove Jasełka (największa na świecie ruchoma szopka).

Ciekawostki

  • W 1972 roku w Jindřichův Hradec urodził się słynny czeski piłkarz Karel Poborský. Rozegrał najwięcej spotkań w historii czeskiej reprezentacji, bo aż 118.

mail

Multimedia