Feldkirch

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Vorarlberg
Populacja: 33 052
GPS: N: 47°14'11.87", E: 9°35'47.58"
Feldkirch
Feldkirch - panorama
Feldkirch to zabytkowe miasto w zachodniej Austrii, położone w dolinie górnego Renu na styku granicy Austrii ze Szwajcarią i Liechtensteinem. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie założyli tu jedną ze swoich kolonii. Po upadku cesarstwa osada była wielokrotnie najeżdżana i niszczona przez barbarzyńców. W zapiskach historycznych Feldkirch pojawia się dopiero w dokumentach pochodzących z 1218 roku. Rozwój miasta nastąpił wraz z tym jak książę Hugo z Montfort przeniósł tu swoją siedzibę z Bregencji. Zamieszkał on w zamku Schattenburg wokół którego rozkwitło miasto, które w XIV wieku stało się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych regionu.

Zwiedzanie
Serce najstarszej części Feldkirch stanowi niewielki Plac Katedralny (Domplatz), który zdobi okazała gotycka katedra św. Mikołaja (St Nicholas Dompfarrkirche). Świątynia ta wzniesiona została na przełomie XIII i XIV wieku i obecnie stanowi jeden z największych i najważniejszych kościołów jakie spotkać można na ternie Vorarlberga. We wnętrzu katedry warto zwrócić uwagę na XVI wieczny obraz Wolfa Hubera przedstawiający zdjęcie z Krzyża. Innym cennym zbytkiem Feldkirch jest średniowieczny zamek Schattenburg. Niegdyś był on główną siedzibą rodowa hrabiów de Montfort. Swój obecny wygląd twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została na początku XVI wieku przez Habsburgów. Pozostałe ważne zabytki Feldkirch to m.in. zbudowany w XVI wieku i przebudowany wiek później Klasztor Dominikanów, pochodzący z przełomu XV i XVI wieku Johanniterkirche (obecnie siedziba Muzeum Sztuki Współczesnej), XVII wieczny Pałac Liechtensteinów (Palais Liechtenstein), stanowiąca pozostałość po dawnych obwarowaniach brama miejska Churertor (Kocia Wieża) oraz pochodzący z XVI wieku przycmentarny kościół św. Piotra i Pawła.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Salzburg uznawany jest za nieoficjalną piwną stolicę Austrii. Wyznacznikiem doskonałej jakości miejscowych piw jest woda, która pchodzi ze źródeł Untersberg. W mieście znajduje się założony w 1492 roku Browar Stiegl, którego piwa spotkać można praktycznie na każdym kroku.
Reklama
Polub nas