Steyr

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Górna Austria
Populacja: 38 365
GPS: N: 48°2'30.83", E: 14°25'15.88"
Steyr
Steyr - panorama

Steyr to zabytkowe miasto w północnej Austrii, położone u ujścia rzeki Steyr do Anizy (Enns). Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu jeden z rzymskich obozów warownych zwany Lauriacum. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez plemiona germańskie. W zapiskach historycznych Steyr pojawia się pierwszy raz dopiero w dokumentach pochodzących z X wieku. Wzmiankują one o warownym zamku (Styriaburg), górującym nad zbiegiem rzek Steyr i Anizy. W 1287 roku Steyr otrzymał prawa miejskie od ówczesnego księcia Austrii - Albrechta I (1255-1308), a co za tym idzie licznie ulgi i przywileje. Swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało na przełomie XIV i XV wieku. Wtedy to stanowiło jeden z ważniejszych ośrodków handlowych regionu. Funkcjonowało tu także wiele warsztatów specjalizujących się w obróbce i przetwarzaniu żelaza. W połowie XV wieku obok Wiednia, Steyr był jednym z najzamożniejszych i największych miast ówczesnej Austrii. Na przełomie XIX i XX wieku przemysłowiec Josef Werndl uruchomił w Steyr fabrykę broni. Początkowo produkowano tu karabiny i pistolety, a w latach dwudziestych rozpoczęto także składanie samochodów. Po drugiej wojnie światowej fabryka przekształcona została w zakład Steyr-Daimler-Puch w którym po dziś dzień produkowane są samochody ciężarowe.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Steyr zachowało się rozległe zabytkowe stare miasto z charakterystycznym wąskim i podłużnym rynkiem otoczonym licznymi bogato zdobionymi domami mieszczańskimi. Do najważniejszych zabytków miasta należą m in. wybudowany w miejscu średniowiecznej twierdzy zamek Lamberg, XIII wieczny bogato zdobiony dom mieszczański zwany Bummerlhaus (jedna z najpiękniejszych średniowiecznych budowli świeckich w Austrii), XVIII wieczny rokokowy Ratusz, okazały gotycki kościół parafialny Stadtpfarrkirche (najstarsza budowla miasta), XV wieczna wieża Taborturm, barokowy kościół św. Michała (Michaelerkirche) oraz pozostałości obwarowań miejskich.

Ciekawostki

  • W 1819 roku do Steyr przybył na zaproszenie miejscowego śpiewaka operowego wybitny austriacki kompozytor, prekursor romantyzmu w muzyce Franciszek Schubert (1797-1828). Miasto urzekło go na tyle, że zdecydował się tu pozostać przez dłuższy czas. Tu właśnie otrzymał zamówienie na muzykę do kilku wierszy, która okazała się później jedną z jego najlepszych kompozycji i weszła w skład kwintetu fortepianowego Pstrąg (Die Forelle).

Zdjęcia [24]
Steyr
Miasta Jarko· 2128
Steyr
Miasta Jarko· 2090
Steyr
Miasta Jarko· 2051
Steyr
Miasta Jarko· 1903
Steyr
Miasta Jarko· 2044
Steyr
Miasta Jarko· 1820