Tabor (Tábor)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Południowoczeski
Populacja: 36 182
Powierzchnia: 62 km²
GPS: N: 49°24'50.98", E: 14°39'28.05"
Tabor
Tabor - panorama

Tabor to zabytkowe miasto w południowej części Czech, położone nad rzeką Lužnice (dopływ Wełtawy). Założone zostało w XIII wieku przez ówczesnego króla Czech - Przemysła II Ottokara. Na początku swojego istnienia nosiło nazwę Hradiste. Nową nazwę (na cześć biblijnej góry Tabor) nadali mu husyci, którzy przybyli tu w pierwszej połowie XV wieku i obrali sobie je za swoją stolicę. Nazwa Tabor nawiązuje do biblijnej góry Przemienienia Pańskiego, od której wywodzi się słowo taboryci, określające najbardziej radykalną frakcję husytów zwanych Taborytami, którzy pod wodzą Jana Żiżki z Trocnova (1360-1424) odnosili wówczas wiele sukcesów w walkach religijnych z katolikami. To właśnie za ich panowania wzniesiona została w mieście większość fortyfikacji które w znacznej mierze przetrwały po dziś dzień. Na przełomie XV i XVI wieku Tabor stanowił jedno z ważniejszych i bogatszych miast regionu w w którym schronienie znajdywało wielu wyznawców różnych religii. Dopiero po klęsce powstania antyhabsburskiego utraciło swoją niezależność i zmuszone zostało do płacenia trubutu Habsburgom. Obecnie Tabor to w pełni zachowane i odrestaurowane zabytkowe miasto szczycące się wieloma zabytkami a także licznymi bogato zdobionymi renesansowymi, gotyckimi i barokowymi kamienicami. Do najważniejszych zabytków starego miasta w Taborze zaliczyć możemy m.in. późnogotycki Stary Ratusz (obecnie Muzeum Husyckie), XV-XVI wieczny Kościół Przemienienia Pańskiego (Kostel Proměnění Páně), Bochyńską Bramę, pomnik Jana Žižki, wielką fontannę Rolanda, klasztor Narodzenia Najświętszej Marii Panny, XVII wieczny Kościół Augustianów oraz pozostałości średniowiecznego zamku warownego z basztą Kotnov.

Gmina taborytów

Miasto Tabor stanowi główny symbol skrajnie radykalnego odłamu ruchu husyckiego. To w właśnie tutaj w 1420 roku zbuntowana biedota z południa Czech rozpoczęła budowę swej warownej siedziby. Miejsce nazwane zostało Tabor na cześć biblijnej świętej góry. Pierwsi mieszkańcy którzy wywodzili się głównie z plebsu oraz ubogich chłopów założyli tutaj komunę, która początkowo rządziła się na zasadach zarówno równości prawnej jak i majątkowej. Wszystkie dobra oraz kosztowności stanowiły wspólna własność, która zarządzana była przez przez wybranych hetmanów i księży. Przełomowym momentem w historii gminy było przybycie byłego dowódcy zamku wyszechradzkiego Jana Żiżki, który bardzo szybko stał się głównym panem i władcą całej gminy. W owym czasie do związku taborytów należały także takie miasta jak Pisek, Prachatice, Klatowy czy Domalzice. W 1423 roku w wyniku konfliktu z radykałami Żiżka został zmuszony do opuszczenia Taboru, a jego miejsce zajął Prokop Wielki. Ostatecznie po latach wojen husyckich w 1434 roku, Taboryci zostali pokonani przez katolików pod Lipanami. Doprowadziło to do m.in. zawarcia przez utrakwistów pokoju z papieżem i cesarzem Zygmuntem Luksemburskim, na mocy którego husyci wrócili na łono kościoła katolickiego, a Luksemburczyk został ponownie intronizowany na tron czeski.

Zdjęcia [38]
Tabor
Miasta Jarko· 2164
Tabor
Miasta Jarko· 2071
Tabor
Miasta Jarko· 2193
Tabor
Miasta Jarko· 2321
Tabor
Miasta Jarko· 2197
Tabor
Miasta Jarko· 2171
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W roku 1959 roku czeski chemik Otto Wichterle (1913-1998) wynalazł szkła kontaktowe. Był on także pionierem produkcji czechosłowackich włókien sztucznych i jednym z prekursorów czeskiej chemii makrocząsteczkowej.
Reklama
Polub nas