Arles

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 52 058
GPS: N: 43°40'39.87", E: 4°37'51.43"
Arles
Arles - panorama
Arles to zabytkowe miasto w południowej Francji, położone nad rzeką Rodan. Jego początki sięgają VI wieku p.n.e. kiedy to greccy koloniści założyli tu swoją osadę i nazwali ją Theline. Jakiś czas później została ona podbita przez celtyckie plemię Saluwiów, którzy przemianowali ją na Arelate. Około 123 roku p.n.e. osada została podbita i zajęta przez Rzymian. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że Arles bardzo szybko się bogaciło i już w I wieku p.n.e. stało się jednym z głównych centrów handlowych i gospodarczych imperium rzymskiego. Wtedy też w mieście wzniesionych zostało wiele okazałych budowli z których znaczna część przetrwała do czasów obecnych. Arles było także ulubionym miastem cesarza Konstantyna III w czasach panowania którego wzniesione zostały m.in. imponujące łaźnie. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Wizygotów, a następnie Merowingów. W 933 roku Arles podniesione zostało do rangi stolicy królestwa Burgundii, a w połowie XIII wieku stało się częścią Prowansji. Przez wieki miasto było ważnym portem na Rodanie, pozostając nim aż do czasu uruchomienia koeli w XIX wieku. W 1888 roku w mieście zamieszkał słynny holenderski malarz Vincent van Gogh (1853-1890), którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX wieku. To właśnie w Arles ukształtował się w pełni jego styl, który charakteryzował się intensywnymi barwami odbitymi od przedmiotów. Tutaj też powstało jedno z jego najbardziej znanych i cenionych przez krytyków dzieł "Słoneczniki".

Arles - Plan

Zwiedzanie
Tym co przyciąga turystów do Arles są oczywiście pozostałości starożytnych rzymskich budowli. Jedną z najważniejszych z nich jest poddany niedawno renowacji imponujący amfiteatr. Jego owalna arena ma wymiary 136 na 107 metrów, a składająca się z dwóch kondygnacji widownia mogła pomieścić niegdyś blisko 26 tysięcy widzów. Dziś odbywa się tu korrida oraz słynny wyścig po kokardę (course camarguaise). Pozostałe antyczne zabytki jakie zachowały się w Arles to m.in. pozostałości rzymskiego teatru, termy Konstantyna, podziemna galeria Cryptoporticus, antyczna nekropolia Aliscamps oraz mury obronne (nadbudowane w średniowieczu). Odwiedzając Arles warto także odwiedzić romański kościół św. Trophima (Cathédrale Saint-Trophime), plac Republiki, kościół św Juliana (Église Saint-Julien) oraz Muzeum Etnograficzne, W 1981 roku antyczne zabytki w Arles wraz z romańskimi kościołami zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [14]
Arles
Miasta Klooska· 428
Arles
Miasta Klooska· 422
Arles
Miasta Klooska· 452
Arles
Miasta Klooska· 435
Arles
Miasta Klooska· 443
Arles
Miasta Klooska· 432
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas