Arles

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 52 058
GPS: N: 43°40'39.87", E: 4°37'51.43"
Arles
Arles - panorama

Arles to zabytkowe miasto w południowej Francji, położone nad rzeką Rodan. Jego początki sięgają VI wieku p.n.e. kiedy to greccy koloniści założyli tu swoją osadę i nazwali ją Theline. Jakiś czas później została ona podbita przez celtyckie plemię Saluwiów, którzy przemianowali ją na Arelate. Około 123 roku p.n.e. osada została podbita i zajęta przez Rzymian. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że Arles bardzo szybko się bogaciło i już w I wieku p.n.e. stało się jednym z głównych centrów handlowych i gospodarczych imperium rzymskiego. Wtedy też w mieście wzniesionych zostało wiele okazałych budowli z których znaczna część przetrwała do czasów obecnych. Arles było także ulubionym miastem cesarza Konstantyna III w czasach panowania którego wzniesione zostały m.in. imponujące łaźnie. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Wizygotów, a następnie Merowingów. W 933 roku Arles podniesione zostało do rangi stolicy królestwa Burgundii, a w połowie XIII wieku stało się częścią Prowansji. Przez wieki miasto było ważnym portem na Rodanie, pozostając nim aż do czasu uruchomienia koeli w XIX wieku. W 1888 roku w mieście zamieszkał słynny holenderski malarz Vincent van Gogh (1853-1890), którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX wieku. To właśnie w Arles ukształtował się w pełni jego styl, który charakteryzował się intensywnymi barwami odbitymi od przedmiotów. Tutaj też powstało jedno z jego najbardziej znanych i cenionych przez krytyków dzieł "Słoneczniki".

Arles - Plan

Zwiedzanie

Tym co przyciąga turystów do Arles są oczywiście pozostałości starożytnych rzymskich budowli. Jedną z najważniejszych z nich jest poddany niedawno renowacji imponujący amfiteatr. Jego owalna arena ma wymiary 136 na 107 metrów, a składająca się z dwóch kondygnacji widownia mogła pomieścić niegdyś blisko 26 tysięcy widzów. Dziś odbywa się tu korrida oraz słynny wyścig po kokardę (course camarguaise). Pozostałe antyczne zabytki jakie zachowały się w Arles to m.in. pozostałości rzymskiego teatru, termy Konstantyna, podziemna galeria Cryptoporticus, antyczna nekropolia Aliscamps oraz mury obronne (nadbudowane w średniowieczu). Odwiedzając Arles warto także odwiedzić romański kościół św. Trophima (Cathédrale Saint-Trophime), plac Republiki, kościół św Juliana (Église Saint-Julien) oraz Muzeum Etnograficzne, W 1981 roku antyczne zabytki w Arles wraz z romańskimi kościołami zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzea w Arles

  • Museon Arlaten - mieści się w XV wiecznym zabytkowym budynku (Hôtel particulier) przy ulicy 29, rue de la République i prezentuje bogate zbiory etnograficzne związane z historią regionu Arles. Placówka założona została w 1896 roku przez francuskiego pisarza Frédérica Mistrala (1830-1914), którego życiową obsesją stało się uwiecznienie dla potomnych szczegółów związanych z życiem i działalnością mieszkańców regionu. Obejrzeć można tu m.in. zabytkowe meble, lokalne stroje ludowe czy różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku.
  • Muzuem Antyczne (Musée de l'Arles antique) - mieści się w nowoczesnym budynku przy ulicy Presqu’île du Cirque Romain i prezentuje różnego znaleziska i artefakty z czasów starożytnych. Obejrzeć można tu m.in. kolekcję późnoromańskich sarkofagów, kopię rzeźby Wenus z Arles (oryginał znajduje się w paryskim Luwrze) czy odnalezioną w 2004 roku w Rodanie drewnianą rzymską łódź (Arles Rhône 3).
  • Muzeum Réattu (Musée Réattu) - mieści się w średniowiecznej kaplicy Kawalerów Maltańskich przy ulicy 10, rue du Grand-Prieuré i prezentuje kolekcję dzieł artystów tworzących w Arles na przełomie XVII i XVIII wieku. Obejrzeć można tu m.in. ekspozycję z pracami urodzonego w Arles malarza Jacquesa Réattu czy szkice Pabla Picassa.
  • Fundacja Van Gogha (Fondation Vincent van Gogh) - znajduje się przy ulicy 35 ter, rue du Docteur-Fanton i prezentuje dzieła współczesnych artystów inspirujących się twórczością mieszkającego jakiś czas w Arles słynnego holenderskiego malarza postimpresjonistycznego Vincenta van Gogha (1853-1890). To właśnie w Arles mistrz rozwinął swój styl i namalował swoje najsłynniejsze dzieła.

Zdjęcia [14]
Arles
Miasta Klooska· 810
Arles
Miasta Klooska· 822
Arles
Miasta Klooska· 811
Arles
Miasta Klooska· 802
Arles
Miasta Klooska· 821
Arles
Miasta Klooska· 813
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas