Arles

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 52 058
GPS: N: 43°40'39.87", E: 4°37'51.43"
Arles
Arles - panorama

Arles to zabytkowe miasto w południowej Francji, położone nad rzeką Rodan. Jego początki sięgają VI wieku p.n.e. kiedy to greccy koloniści założyli tu swoją osadę i nazwali ją Theline. Jakiś czas później została ona podbita przez celtyckie plemię Saluwiów, którzy przemianowali ją na Arelate. Około 123 roku p.n.e. osada została podbita i zajęta przez Rzymian. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że Arles bardzo szybko się bogaciło i już w I wieku p.n.e. stało się jednym z głównych centrów handlowych i gospodarczych imperium rzymskiego. Wtedy też w mieście wzniesionych zostało wiele okazałych budowli z których znaczna część przetrwała do czasów obecnych. Arles było także ulubionym miastem cesarza Konstantyna III w czasach panowania którego wzniesione zostały m.in. imponujące łaźnie. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Wizygotów, a następnie Merowingów. W 933 roku Arles podniesione zostało do rangi stolicy królestwa Burgundii, a w połowie XIII wieku stało się częścią Prowansji. Przez wieki miasto było ważnym portem na Rodanie, pozostając nim aż do czasu uruchomienia koeli w XIX wieku. W 1888 roku w mieście zamieszkał słynny holenderski malarz Vincent van Gogh (1853-1890), którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX wieku. To właśnie w Arles ukształtował się w pełni jego styl, który charakteryzował się intensywnymi barwami odbitymi od przedmiotów. Tutaj też powstało jedno z jego najbardziej znanych i cenionych przez krytyków dzieł "Słoneczniki".

Arles - Plan

Zwiedzanie

Tym co przyciąga turystów do Arles są oczywiście pozostałości starożytnych rzymskich budowli. Jedną z najważniejszych z nich jest poddany niedawno renowacji imponujący amfiteatr. Jego owalna arena ma wymiary 136 na 107 metrów, a składająca się z dwóch kondygnacji widownia mogła pomieścić niegdyś blisko 26 tysięcy widzów. Dziś odbywa się tu korrida oraz słynny wyścig po kokardę (course camarguaise). Pozostałe antyczne zabytki jakie zachowały się w Arles to m.in. pozostałości rzymskiego teatru, termy Konstantyna, podziemna galeria Cryptoporticus, antyczna nekropolia Aliscamps oraz mury obronne (nadbudowane w średniowieczu). Odwiedzając Arles warto także odwiedzić romański kościół św. Trophima (Cathédrale Saint-Trophime), plac Republiki, kościół św Juliana (Église Saint-Julien) oraz Muzeum Etnograficzne, W 1981 roku antyczne zabytki w Arles wraz z romańskimi kościołami zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcia [14]
Arles
Miasta Klooska· 654
Arles
Miasta Klooska· 649
Arles
Miasta Klooska· 657
Arles
Miasta Klooska· 646
Arles
Miasta Klooska· 661
Arles
Miasta Klooska· 655
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
We Francji produkowanych jest około 400 gatunków serów. Wytwarza się je w przeróżnych rozmiarach i kształtach (kwadratowe, walcowe czy stożkowe). O smaku i jakości sera decyduje w głównej mierze region z jakiego pochodzi.
Reklama
Polub nas