Arles - panorama

Arles to zabytkowe miasto w południowej Francji, położone nad rzeką Rodan. Jego początki sięgają VI wieku p.n.e. kiedy to greccy koloniści założyli tu swoją osadę i nazwali ją Theline. Jakiś czas później została ona podbita przez celtyckie plemię Saluwiów, którzy przemianowali ją na Arelate. Około 123 roku p.n.e. osada została podbita i zajęta przez Rzymian. Korzystne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych spowodowało, że Arles bardzo szybko się bogaciło i już w I wieku p.n.e. stało się jednym z głównych centrów handlowych i gospodarczych imperium rzymskiego. Wtedy też w mieście wzniesionych zostało wiele okazałych budowli z których znaczna część przetrwała do czasów obecnych. Arles było także ulubionym miastem cesarza Konstantyna III w czasach panowania którego wzniesione zostały m.in. imponujące łaźnie. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Wizygotów, a następnie Merowingów. W 933 roku Arles podniesione zostało do rangi stolicy królestwa Burgundii, a w połowie XIII wieku stało się częścią Prowansji. Przez wieki miasto było ważnym portem na Rodanie, pozostając nim aż do czasu uruchomienia koeli w XIX wieku. W 1888 roku w mieście zamieszkał słynny holenderski malarz Vincent van Gogh (1853-1890), którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX wieku. To właśnie w Arles ukształtował się w pełni jego styl, który charakteryzował się intensywnymi barwami odbitymi od przedmiotów. Tutaj też powstało jedno z jego najbardziej znanych i cenionych przez krytyków dzieł "Słoneczniki".

Arles - Plan

Zwiedzanie

Tym co przyciąga turystów do Arles są oczywiście pozostałości starożytnych rzymskich budowli. Jedną z najważniejszych z nich jest poddany niedawno renowacji imponujący amfiteatr. Jego owalna arena ma wymiary 136 na 107 metrów, a składająca się z dwóch kondygnacji widownia mogła pomieścić niegdyś blisko 26 tysięcy widzów. Dziś odbywa się tu korrida oraz słynny wyścig po kokardę (course camarguaise). Pozostałe antyczne zabytki jakie zachowały się w Arles to m.in. pozostałości rzymskiego teatru, termy Konstantyna, podziemna galeria Cryptoporticus, antyczna nekropolia Aliscamps oraz mury obronne (nadbudowane w średniowieczu). Odwiedzając Arles warto także odwiedzić romański kościół św. Trophima (Cathédrale Saint-Trophime), plac Republiki, kościół św Juliana (Église Saint-Julien) oraz Muzeum Etnograficzne, W 1981 roku antyczne zabytki w Arles wraz z romańskimi kościołami zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzea w Arles

  • Museon Arlaten - mieści się w XV wiecznym zabytkowym budynku (Hôtel particulier) przy ulicy 29, rue de la République i prezentuje bogate zbiory etnograficzne związane z historią regionu Arles. Placówka założona została w 1896 roku przez francuskiego pisarza Frédérica Mistrala (1830-1914), którego życiową obsesją stało się uwiecznienie dla potomnych szczegółów związanych z życiem i działalnością mieszkańców regionu. Obejrzeć można tu m.in. zabytkowe meble, lokalne stroje ludowe czy różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku.
  • Muzuem Antyczne (Musée de l'Arles antique) - mieści się w nowoczesnym budynku przy ulicy Presqu’île du Cirque Romain i prezentuje różnego znaleziska i artefakty z czasów starożytnych. Obejrzeć można tu m.in. kolekcję późnoromańskich sarkofagów, kopię rzeźby Wenus z Arles (oryginał znajduje się w paryskim Luwrze) czy odnalezioną w 2004 roku w Rodanie drewnianą rzymską łódź (Arles Rhône 3).
  • Muzeum Réattu (Musée Réattu) - mieści się w średniowiecznej kaplicy Kawalerów Maltańskich przy ulicy 10, rue du Grand-Prieuré i prezentuje kolekcję dzieł artystów tworzących w Arles na przełomie XVII i XVIII wieku. Obejrzeć można tu m.in. ekspozycję z pracami urodzonego w Arles malarza Jacquesa Réattu czy szkice Pabla Picassa.
  • Fundacja Van Gogha (Fondation Vincent van Gogh) - znajduje się przy ulicy 35 ter, rue du Docteur-Fanton i prezentuje dzieła współczesnych artystów inspirujących się twórczością mieszkającego jakiś czas w Arles słynnego holenderskiego malarza postimpresjonistycznego Vincenta van Gogha (1853-1890). To właśnie w Arles mistrz rozwinął swój styl i namalował swoje najsłynniejsze dzieła.

mail

Multimedia