Zamek w Krupem

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Lubelskie
Miejscowość: Krupe
GPS: N: 51°1'43.75", E: 23°13'14.96"
Zamek w Krupem - panorama
Krupe to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Polsce (województwo lubelskie), położona około 20 km w kierunku południowo-zachodnim od Chełma. Główną atrakcją turystyczną są tu majestatyczne ruiny średniowiecznego bastejowego zamku szlacheckiego. Jego historia sięga drugiej połowy XV wieku, kiedy Jerzy Krupa polecił wznieść tu drewniany gród obronny. Niespełna wiek później nowy właściciel okolicznych włości - podkomorzy chełmiński (późniejszy marszałek sejmu elekcyjnego) Paweł Orzechowski herbu Rogala (1550-1612) na fundamentach dawnej twierdzy wzniósł murowany zamek obronny. Powstała wówczas okazała i dość nowoczesna jak na tamte czasy renesansowa forteca bastejowa. W rodzinie Orzechowskich rezydencja pozostawała do 1644 roku, kiedy to przejęta została przez Władysława Niemirycza. Nowy właściciel nie cieszył się długo nowym nabytkiem, bowiem już cztery lata później odsprzedał zamek rodzinie Buczackich-Tworkowskich. Okres świetności Krupe zakończył się w czasie potopu szwedzkiego, kiedy to wojska Karola Gustawa splądrowały i mocno zniszczyły zamek. Po tym tragicznym wydarzeniu rezydencja nigdy już nie odzyskała dawanego blasku i od XVIII wieku pozostaje w ruinie. W połowie XVIII wieku ówczesny starosta nowokorczyński Jan Mikołaj Rej polecił wznieść w sąsiedztwie zamku niewielki klasycystyczny dworek. Pierwsze prace konserwatorskie na zamku w Krupem przeprowadzone zostały w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obecnie częściowo odrestaurowane i zabezpieczone ruiny wraz z sąsiadującym z nimi dworkiem udostępnione są dla zwiedzających. Z tej niegdyś imponującej rezydencji zachowały się do czasów obecnych majestatyczne ściany zamku właściwego, fragmenty północnej bastei oraz pozostałości dawnych fos otaczających cały kompleks.

Legenda
Z zamkiem związana jest pewna legenda, która głosi, że gdy spowija go gęsta mgła to w pobliżu murów pojawia się cień tajemniczego szlachcica w kontuszu. Postać ta porusza się wokół murów i pilnuje aby w zamku był zawsze spokój i porządek.
Zdjęcia [30]
Zamek w Krupem
Zamki i pałace Jarko· 987
Zamek w Krupem
Zamki i pałace Jarko· 977
Zamek w Krupem
Zamki i pałace Jarko· 973
Zamek w Krupem
Zamki i pałace Jarko· 987
Zamek w Krupem
Zamki i pałace Jarko· 951
Zamek w Krupem
Zamki i pałace Jarko· 942
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas