Orange

Francja     UNESCO
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Stanowiska archeologiczne
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Strona Internetowa: theatre-antique.com
GPS: N: 44°8'9.01", E: 4°48'31.27"
Orange - panorama

Orange to niewielkie miasto w południowej Francji, położone w dolinie rzeki Rodan, położone około 20 km w kierunku północnym od centrum Awinionu. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to rzymscy weterani II wojny galijskiej założyli tu osadę i nazwali ją Arausio. Wkrótce potem niepozorna kolonia rozrosła się w znaczący ośrodek ekonomiczny i polityczny Imperium. W mieście wybudowano wówczas amfiteatr, łuk triumfalny, liczne świątynie oraz forum. Całość zaś otoczona została potężnymi murami miejskimi. Po upadku Cesarstwa Orange zostało podbite i zniszczone przez Wizygotów. W IV wieku w mieście założone zostało biskupstwo, które funkcjonowało tu nieprzerwanie aż do rewolucji francuskiej. W okresie średniowiecza Orange znajdowało się pod panowaniem Królestwa Burgundii.

Zwiedzanie

Tym co przyciąga wielu turystów do Orange są ruiny oraz liczne zabytki pochodzące jeszcze z czasów Rzymskich. Najciekawszym z nich jest zbudowany w czasach panowania cesarza Oktawiana Augusta monumentalny antyczny amfiteatr. Wielka widownia mieszcząca blisko 10 tysięcy widzów częściowo wykuta została w skale wzgórza, a doskonale zachowana ściana teatru (skene) za sceną, o długości 103 metrów i wysokości 36 stoi po dziś dzień w prawie nienaruszonym stanie. W jednej z nisz budowli znajduje się dumny posąg jej fundatora cesarza Augusta. W połowie XIX wieku budowla została gruntownie odrestaurowana i po dziś dzień stanowi miejsce w którym organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Operowy Choregies d'Orange. Innym ważnym zabytkiem miasta jest wzniesiony około 20 roku n.e. ku czci cesarza Tyberiusza okazały trójarkadowy łuk triumfalny (Arc de Triomphe). Budowla ta znajduje się miejscu, w którym do miasta prowadziła starożytna rzymska droga Via Agrippa. W 1981 roku rzymskie zabytki Orange zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1719 roku ówczesny król polski Stanisław Leszczyński (1677-1766) został zmuszony do opuszczenia kraju i wyjechał najpierw do Niemiec, a później do Francji gdzie spędził 14 lat swojego życia. W czasie swojego pobytu zrobił dla Francji dwa prezenty, oba z dziedziny dobrego smaku. Wymyślił przepis na zupę cebulową oraz rozbudował Nancy.
Reklama
Polub nas