Wyspy Borromee (Isole Borromee)

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Wyspy
Region: Piemont
Strona Internetowa: borromeoturismo.it
GPS: N: 45°54'40.26", E: 8°32'17.14"
Wyspy Borromee
Wyspy Borromee - panorama
Isole Borromee to archipelag trzech włoskich wysp położonych na jeziorze Maggiore. Swoją nazwę wyspy wzięły od rodu Borromeuszów, majętnej i wpływowej szlacheckiej rodziny pochodzącej z Lombardii, która weszła w ich posiadanie w XVI wieku.

W skład archipelagu wchodzą:
Isola Madre - największa spośród wysp, która słynie z luksusowego pałacu wybudowanego przez Lancillotto Borromeo w XVI wieku (w miejscu dawnego kościoła lub zamku), otoczonego pięknymi angielskimi ogrodami z mnóstwem rzadkich roślin oraz egzotycznych kwiatów. W jednym z ogrodów znajduje się mający przeszło 200 lat, największy w Europie cyprys. W pałacu zaś, który został udostępniony dla turystów w 1978 roku, znajduje się imponująca wystawa kukiełek i marionetek, których historia sięga XVII - XIX wieku.
Isola Bella - druga co do wielkości wyspa, na której znajduje się barokowy pałac, wybudowany w 1630 roku przez księcia Carlo III Borromeo dla swojej żony Isabelli. Rezydencja wraz z otaczającym ją ogrodem stanowi przykład jednej z najświetniejszych i najlepiej zachowanych przykładów barokowej sztuki ogrodniczej we Włoszech. Ogrody w kształcie piramidy, usytuowane są na dziesięciu tarasach schodzących w stronę jeziora. Na samym szczucie stoi ogromny posąg Jednorożca na którego grzbiecie siedzi Amor. W ogrodach spotkać możemy liczne fontanny, posągi, oczka wodne a także amfiteatr.
Isola del Pescatori (Isola Superiore) - jedyna obecnie zamieszkana wyspa, która w przeciwieństwie do pozostałych zachowała swój charakter wioski rybackiej jakimi były wyspy przed czasami Borromeuszów.
Do archipelagu należą także dwie bezludne skalne wyspy: Isolino di San Giovani z willą Toscaniniego (niedaleko Verbani, niedostępna dla turystów ) oraz Malagana, na której znajduje się niewielka plaża.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Starożytny Rzym był pierwszym miastem w historii świata którego liczba mieszkańców przekroczyła milion. Dla porównania Londyn osiągnął taki wynik dopiero na początku XIX wieku, a Nowy Jork w 1875 roku.
Reklama
Polub nas