Wyspy Borromee - panorama

Isole Borromee to archipelag kilku włoskich wysp położonych w północnej części kraju na polodowcowym jeziorze Maggiore u podnóża Alp Lombardzkich. Swoją nazwę zawdzięczają członkom rodu Borromeuszów, majętnej i wpływowej szlacheckiej rodziny pochodzącej z Lombardii, która weszła w ich posiadanie w XVI wieku. W skład całego archipelagu wchodzą następujące wyspy: Isola Madre, Isola Bella, Isola del Pescatori oraz dwie bezludne skalne wyspy: Isolino di San Giovani z willą Toscaniniego (niedaleko Verbani, niedostępna dla turystów ) oraz Malagana, na której znajduje się niewielka plaża

Wyspy archipelagu:

Isola Madre - największa spośród wysp, która słynie z luksusowego pałacu wybudowanego przez Lancillotto Borromeo w XVI wieku (w miejscu dawnego kościoła lub zamku), otoczonego pięknymi angielskimi ogrodami z mnóstwem rzadkich roślin oraz egzotycznych kwiatów. W jednym z ogrodów znajduje się mający przeszło 200 lat, największy w Europie cyprys. W pałacu zaś, który został udostępniony dla turystów w 1978 roku, znajduje się imponująca wystawa kukiełek i marionetek, których historia sięga okresu od XVII do XIX wieku. W 2001 roku wyspa zamieszkana była przez zaledwie 4 osoby.

Isola Bella - druga co do wielkości wyspa, na której znajduje się barokowy pałac, wybudowany w 1630 roku przez księcia Carlo III Borromeo dla swojej żony Isabelli. Słynie on z komnat których ściany ozdobiono licznymi muszlami, koralem oraz otoczakami. Rezydencja wraz z otaczającym ją ogrodem stanowi przykład jednej z najświetniejszych i najlepiej zachowanych przykładów barokowej sztuki ogrodniczej we Włoszech. Ogrody w kształcie piramidy, usytuowane są na dziesięciu tarasach schodzących w stronę jeziora. Na samym szczycie stoi ogromny posąg Jednorożca na którego grzbiecie siedzi Amor. W ogrodach spotkać możemy liczne fontanny, posągi, oczka wodne a także amfiteatr.

Isola del Pescatori (Isola Superiore) - jedyna obecnie zamieszkana przez większość ilość osób wyspa (w 2001 roku żyło na niej 57 osób), która w przeciwieństwie do pozostałych zachowała swój charakter wioski rybackiej jakimi były wyspy przed czasami Borromeuszów. Tutaj też znajduje się główna baza turystyczna dla przyjezdnych.

mail

Multimedia