Kaposvár

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Somogy
Populacja: 67 954
GPS: N: 46°22'0.00", E: 17°46'60.00"
Kaposvár
Kaposvár - panorama

Kaposvár to miasto w południowej części Węgier, położone nad rzeką Kapos pośród malowniczych pagórków Zselic. Według miejscowych legend, miasto podobnie jak Rzym założone zostało na siedmiu wzgórzach. Najstarsze historyczne zapiski o Kaposvár pochodzą z początków XI wieku. Wtedy to założone tu zostało niewielkie opactwo benedyktyńskie. Niespełna cztery stulecia później w miasteczku wzniesiono murowany zamek obronny, który odgrywał znaczącą rolę w czasie konfliktów zbrojnych z wojskami tureckimi. Ostatecznie po zdobyciu przez wojska osmańskie został on doszczętnie zniszczony. W XVII wieku Kaposvár dostał się we władanie członków możnego rodu Esterházych. Zapoczątkowało to dynamiczny rozwój miasta, które po doprowadzeniu tu kolei w drugiej połowie XIX wieku stało się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych regionu. Wtedy też wzniesiono w mieście wiele bogato zdobionych eklektycznych i secesyjnych kamienic. Postały także liczne parki oraz założono teatr, który stał się jedną z najlepszych scen na Węgrzech. W 1861 roku w Kaposvár urodził się i spędził większość swojego życia wybitny węgierski malarz József Rippl-Rónai.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można m.in. XIX wieczny budynek ratusza, neogotycką katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdujące się w kameralnej willi przy Róma-hegy 88 muzeum Józsefa Rippl-Rónai (1861-1927), secesyjny budynek teatru im. G. Csikyego oraz mieszczące się w dawnym budynku komitatu Muzeum Regionalne (Somogy Megyiei Múzeum). W południowej części Kaposvár działa także duże kąpielisko termalne. Powstało ono pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to na terenie małego miejskiego strandu odkryto obfite gorące źródła. Na blisko 5 hektarach rozlokowano tu trzy całoroczne baseny (w tym dwa termalne), dużą krytą pływalnię oraz sezonowe kąpielisko na wolnym powietrzu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie węgierskim kompozytorem jest Franciszek Liszt (1811-1866). Ten niezrównany mistrz fortepianu, twórca słynnych Rapsodii węgierskich i założyciel Akademii Muzycznej w Budapeszcie znany jest także z licznych utworów związanych tematycznie z Polską. Skomponował on m in. Oratorium o św. Stanisławie i Mazepę. Swego czasu tourne Liszta po polskich miastach w 1843 roku stało się prawdziwym manifestem przyjaźni polsko-węgierskiej.
Reklama
Polub nas