Kaposvár

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Somogy
Populacja: 67 954
GPS: N: 46°22'0.00", E: 17°46'60.00"
Kaposvár
Kaposvár - panorama

Kaposvár to miasto w południowej części Węgier, położone nad rzeką Kapos pośród malowniczych pagórków Zselic. Według miejscowych legend, miasto podobnie jak Rzym założone zostało na siedmiu wzgórzach. Najstarsze historyczne zapiski o Kaposvár pochodzą z początków XI wieku. Wtedy to założone tu zostało niewielkie opactwo benedyktyńskie. Niespełna cztery stulecia później w miasteczku wzniesiono murowany zamek obronny, który odgrywał znaczącą rolę w czasie konfliktów zbrojnych z wojskami tureckimi. Ostatecznie po zdobyciu przez wojska osmańskie został on doszczętnie zniszczony. W XVII wieku Kaposvár dostał się we władanie członków możnego rodu Esterházych. Zapoczątkowało to dynamiczny rozwój miasta, które po doprowadzeniu tu kolei w drugiej połowie XIX wieku stało się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych regionu. Wtedy też wzniesiono w mieście wiele bogato zdobionych eklektycznych i secesyjnych kamienic. Postały także liczne parki oraz założono teatr, który stał się jedną z najlepszych scen na Węgrzech. W 1861 roku w Kaposvár urodził się i spędził większość swojego życia wybitny węgierski malarz József Rippl-Rónai.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można m.in. XIX wieczny budynek ratusza, neogotycką katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znajdujące się w kameralnej willi przy Róma-hegy 88 muzeum Józsefa Rippl-Rónai (1861-1927), secesyjny budynek teatru im. G. Csikyego oraz mieszczące się w dawnym budynku komitatu Muzeum Regionalne (Somogy Megyiei Múzeum). W południowej części Kaposvár działa także duże kąpielisko termalne. Powstało ono pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to na terenie małego miejskiego strandu odkryto obfite gorące źródła. Na blisko 5 hektarach rozlokowano tu trzy całoroczne baseny (w tym dwa termalne), dużą krytą pływalnię oraz sezonowe kąpielisko na wolnym powietrzu.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Polub nas