Zamek w Arraiolos (Castelo de Arraiolos)

Portugalia
Kraj: Portugalia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Dystrynkt: Évora
Miejscowość: Arraiolos
GPS: N: 38°43'30.91", W: 7°59'15.31"
Zamek w Arraiolos - panorama

Arraiolos to miasto w środkowej Portugalii, położone około 20 km w kierunku północnym od Évory. Główną jego atrakcją turystyczną jest zbudowany na okolicznym skalistym wzgórzu na planie koła średniowieczny zamek obronny. Warowania ta wzniesiona została na początku XIII wieku na polecenie ówczesnego króla Portugalii - Afonsa II (1185-1223). W XIV wieku nowym właścicielem zamku stał się Ferdynand I Burgundzki, a jakiś czas później posiadłość przejęta została przez Nuno Álvaresa Pereirę, który wykorzystywał ją jako punk wypadowy do ataków na Kastylię. Mimo przebudowy jaka miała miejsce w XVII wieku i dostosowań umocnień do ówczesnych wymogów artyleryjskich ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne (silne wiatry) warownia została ostatecznie opuszczona i od tego czasu zaczęła popadać w ruinę. W drugiej połowie XX wieku ruiny zamku zostały poddane gruntownej konserwacji i udostępnione dla turystów.

Ciekawostki

  • Arraiolos znane jest także z ręcznej produkcji dywanów (Tapetes de Arraiolos), których tradycja sięga czasów średniowiecznych. Miejscowe dywany zdobią wiele znamienitych portugalskich pałaców, a jedna z ciekawszych kolekcji znajduje się w rezydencji Queluz pod Lizboną.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Portugalia jest drugim po Włoszech (słynne marmury z Carrary) eksporterem marmuru w świecie. Bogate złoża tej niezwykle cennej skały znajdują się w zachodniej części kraju w pobliżu miasta Estremoz.
Polub nas