Neuburg nad Dunajem (Neuburg an der Donau)

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
Populacja: 27 951
GPS: N: 48°44'14.74", E: 11°10'42.69"
Neuburg nad Dunajem
Neuburg nad Dunajem - panorama

Neuburg to miasto w południowych Niemczech, położone w Górnej Bawarii nad rzeką Dunaj. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdował się tu jeden z rzymskich fortów. Po upadku Cesarstwa został on złupiony i zniszczony przez barbarzyńców. Osada jednak przetrwała i bardzo szybko rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy regionu. W drugiej połowie VIII wieku założone zostało tu biskupstwo. W tym czasie rozpoczęta została także budowa katedry. Na początku XVI wieku Neuburg podniesiony został do rangi stolicy księstwa Palatynatu-Neuburg. Wtedy też w miejscu starej warowni rozpoczęta została budowa nowej rezydencji, która stała się główną siedzibą hrabiów i książąt Palatynatu-Neuburg. Funkcje stołeczne miasto pełniło aż do 1616 roku, kiedy to hrabia palatyn Wolfgang Wilhelm Wittelsbach przeniósł swoją siedzibę do Düsseldorfu.

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Neuburga jest usytuowany nad brzegiem rzeki okazały renesansowy pałac książęcy (Pfalz-Neuburger Residenzschloss). Rezydencja ta wzniesiona została w pierwszej połowie XVI wieku na polecenie ówczesnego hrabiego palatyna Ottheinricha von der Pfalz (1502-1559). Obecnie w murach pałacu ma swoją siedzibę Muzeum Archeologiczne. Ponadto, każdego roku na przełomie czerwca i lipca organizowany jest tu także festiwal Das Neuburger Schlossfest. Pozostałe ważne zabytki Neuburga to m.in. XVII wieczny późnorenesansowy kościół Hofkirche, XVII wieczny budynek ratusza miejskiego oraz barokowe kościoły św Piotra i Ursula.

Zdjęcia [10]
Neuburg nad Dunajem
Miasta Kapiszon· 512
Neuburg nad Dunajem
Miasta Kapiszon· 515
Neuburg nad Dunajem
Miasta Kapiszon· 508
Neuburg nad Dunajem
Miasta Kapiszon· 517
Neuburg nad Dunajem
Miasta Kapiszon· 508
Neuburg nad Dunajem
Miasta Kapiszon· 509
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Jednym z symboli Berlina jest jest słynna zabytkowa Brama Brandenburska (Brandenburger Tor). Budowla ta wzniesiona została pod koniec XVIII wieku na wzór budowli ateńskich.
Polub nas