Mielnik - panorama

Mielnik (Mělník) to niewielkie miasto w północno-środkowych Czechach, położone u zbiegu rzek Łaby i Wełtawy, około 30 km w kierunku północnym od Pragi. Jego początki sięgają drugiej połowy IX wieku, kiedy to znajdował się tu należący do słowiańskiego plemienia Pšovanů niewielki drewniany dwór obronny. To właśnie w nim w 860 roku urodziła się słynna czeska księżna św. Ludmiła, która była babką przyszłego patrona Czech - św. Wacława (907-935). To właśnie Ludmile oraz jej mężowi Bożywojowi przypisuje się założenie w Mielniku pierwszej czeskiej winnicy. Niespełna wiek później drewniany gród zastąpiony został kamiennym zamkiem wokół którego zawiązała się osada. Rozkwit miasta nastąpił w XIV wieku za panowania Karola IV Luksemburskiego (1316-1378). Okres prosperity trwał aż do XVIII wieku, kiedy to w wyniku licznych pożarów, epidemii i wojny trzydziestoletniej (konflikt zbrojny trwający 1618 do 1648 roku pomiędzy protestanckimi państwami Świętego Cesarstwa Rzymskiego - I Rzeszy, a katolicką dynastią Habsburgów) miasto znacznie zubożało. Ponownie ożywienie nastąpiło wiek później, kiedy to w wybudowano tu port rzeczny oraz doprowadzono linię kolejową. W 1885 roku w Mielniku założona została pierwsza w Czechach szkoła winiarska.

Zwiedzanie

Najstarsza zabytkowa część miasta znajduje się na malowniczym wzgórzu na prawym brzegu Łaby. Dominującym jej elementem jest okazały renesansowy zamek (Mělnický zámek). Wewnątrz budowli warto zwrócić uwagę na okazałą Wielką Salę z imponującą kolekcją wedut i średniowiecznych map oraz podziemia w których znajdują się przechowalnie win (możliwa jest także degustacja). W bezpośrednim sąsiedztwie warowni znajduje się gotycki kościół św. Piotra i Pawła w którego podziemiach usytuowano rozległą kostnicę (jedną z największych obok Kaplicy Czaszek w Kutnej Horze w Czechach) w której znajdują się szczątki oraz kości blisko 15 tysięcy osób.
Pozostałe ważne zabytki miasta to m in. XVIII wieczny barokowy budynek ratusza, pomnik Karola IV, kościół ewangelicki oraz mieszczące się w dawnym klasztorem Kapucynów i prezentujące historię lokalnego winiarstwa Muzeum Regionalne Mělník.

Ciekawostki

  • Począwszy od XIV wieku w Mielniku wyrabiane jest słynne czeskie wino zwane Ludmila.

mail

Multimedia