Praga (Praha)

Czechy     UNESCO
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj: Praga
Populacja: 1 226 697
Powierzchnia: 496 km²
GPS: N: 50°5'16.12", E: 14°25'13.66"
Praga
Praga - panorama
Praga to stolica i zarazem największe miasto Republiki Czeskiej, położone w samym sercu kraju w malowniczym zakolu rzeki Wełtawy (dopływ Łaby). Praga uważana jest za jedną z najpiękniejszych europejskich stolic, która ze względu na bogactwo architektoniczne i kulturowe przez miejscowych nazywana bywa także "najcudowniejszym klejnotem świata", "miastem stu wież", "złotym okrętem na Wełtawie" bądź "perłą w carskiej koronie Habsburgów". Za początek powstania Pragi uznaje się rok 870, czyli datę założenia Zamku Praskiego. Wtedy to powstał tu pierwszy gród warowny, którego zadaniem miała być ochrona krzyżujących się tu ważnych średniowiecznych szlaków handlowych. Bardzo szybko rozwinął się on w znaczący ośrodkek handlowy z dużym placem targowym oraz dwiema potężnymi twierdzami (Zamek Praski i Wyszehrad). Historię Pragi ukształtowały trzy wielkie dynastie: Przemyślidów, Luksemburgów i Habsburgów. Największy swój rozkwit miasto przeżywało w okresie późnego średniowiecza, kiedy to wywodzący się z dynastii Luksemburgów ówczesny Cesarz Rzymski Narodu Niemieckiego - Karol IV (1316-1378) obrał Pragę na swoją siedzibę i zapragnął, aby stała się jednym z największych i najwspanialszych miast Europy. To właśnie za jego panowania powstał pierwszy praski uniwersytet (Karolinum), liczne klasztory i kościoły a także słynny kamienny most. W 1348 roku ufundował on także znajdujący się w pobliżu miasta imponujący zamek Karlštejn. W XVI wieku władze w Pradze przejęli Habsburgowie, którzy władali miastem przez cztery kolejne stulecia. W swoim obecnym kształcie Praga powstała w 1784 roku z połączenia pięciu ówczesnych samodzielnych, aczkolwiek powiązanych ze sobą zespołów miejskich. Ich początki sięgają okresu średniowiecza i należą do nich kolejno Stare Miasto, Nowe Miasto, Josefov, Mała Strana oraz główna siedziba władców czeskich - Hradczany. W 1918 roku Praga stała się stolicą niezależnej republiki Czeskiej, a 4 lata później powołano do życia tzw. Wielką Pragę, w której skład weszło 37 okolicznych miejscowości i rejonów podmiejskich.

Praga - Plan

Zwiedzanie
Historyczne centrum Pragi zajmuje powierzchnię blisko 870 hektarów, na którym oprócz licznych zabytków reprezentujących wszystkie style architektoniczne spotkać można 20 muzeów i blisko setkę różnego rodzaju galerii i sal wystawowych. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m.in. monumentalną gotycką katedrę św. Wita, kompleks zamkowy na Hradczanach, będący jednym z symboli Pragi XV wieczny gotycki kamienny Most Karola, staromiejską Wieżę Mostową, słynną Złotą Uliczkę, znajdujący się na głównym rynku kościół św. Mikołaja, ogrody pałacowe Wallensteina, Muzeum Narodowe, kościół Marii Panny przed Tynem, XVII wieczne Sanktuarium maryjne Loreta, gmach Muzeum Narodowego, bramę Prochową, synagogę Maisela, Teatr Narodowy, klasztor św. Agnieszki oraz XIV wieczny Staromiejski Ratusz ze słynnym zegarem astronomicznym Orloj. W 1992 roku Hradczany (Zamek Praski), Vyšehrad, Malá Strana, Stare i Nowe Miasto wraz z Mostem Karola oraz dzielnicą żydowską Josefov zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zdjęcia [262]
Praga
Miasta Knedel· 379
Praga
Miasta Knedel· 319
Praga
Miasta Knedel· 321
Praga
Miasta Knedel· 307
Praga
Miasta Knedel· 293
Praga
Miasta Knedel· 304
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Podróżując w Czechach po Morawach warto zaopatrzyć się w Paszport Winiarski. Dokument ten wydaje Wolna Republika Krowiej Góry w Boreticach, zaś zadaniem posiadacza tego dziwnego dokumentu jest zbieranie pieczątek ze wszystkich piwnic w wiosce. Trzeba mieć jednak do tego mocną głowę, gdyż odwiedzanie każdej z piwnic wiąże się degustacją miejscowego wina.
Reklama
Polub nas