Kłodzko - panorama

Kłodzko to miasto w południowo-zachodniej Polsce, położone w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, u podnóży Gór Bardzkich nad rzeką Nysą Kłodzką. Jego początki sięgają pierwszej połowy X wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszej twierdzy znajdował się stary słowiański gród, związany z czeskim księciem Sławnikiem, ojcem św. Wojciecha. Jakiś czas później wokół grodziska zawiązała się osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W czasach Bolesława Chrobrego (967-1025) Kłodzko przyłączone zostało do Polski, a w 1137 roku Bolesław Krzywousty (1086-1138) przekazał je wraz z okolicznymi ziemiami Czechom. Prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Kłodzko uzyskało w 1334 roku. Rozwój Kłodzka został częściowo zahamowany przez wojny husyckie jakie toczone były pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Do ponownego ożywienia doszło dzięki królowi Jerzemu z Podiebradów, który w 1458 roku ustanowił miasto siedzibą hrabstwa. Praktycznie od końca XV wieku Kłodzko pełniło funkcję stolicy cieszącego się sporą autonomią Hrabstwa Kłodzkiego, specyficznej enklawy otoczonej ze wszystkich stron górami. Stan ten nominalnie utrzymywał się aż do końca II wojny światowej, kiedy to miasto wcielone zostało do Polski.

Zwiedzanie

Jednym z najbardziej znanych zabytków Kłodzka jest górująca nad miastem majestatyczna pruska twierdza. Jej początki sięgają drugiej połowy X wieku, kiedy to wzniesione zostały tu pierwsze umocnienia. W swoim obecnym kształcie forteca powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Kolejnym cennym zabytkiem miasta jest spinający brzegi rzeki Młynówki czteroprzęsłowy kamienny most św. Jana. Ma on cechy budowli gotyckiej i łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka na Fortecznej Górze z rynkiem i twierdzą, stanowiąc część jednej z głównych dróg komunikacyjnych tej części miasta. W swoim obecnym kształcie most powstał w drugiej połowie XIII stulecia w miejscu starej drewnianej przeprawy rzecznej. W XVIII wieku na jego filarach ustawiono (na zwór mostu Karola w Pradze) sześć barokowych kamiennych rzeźb, przedstawiających: Trójcę Świętą i Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny, św. Jana Nepomucena, Ukrzyżowanie, patrona chroniącego od chorób św. Franciszka Ksawerego, Pietę i św. Wacława. Pozostałe ważne zabytki Kłodzka to m.in. usytuowany na Wyspie Piasek trójnawowy kościół Matki Boskiej Różańcowej, neorenesansowy budynek ratusza miejskiego zdobiąca rynek późnobarokowa kolumna maryjna, XV wieczna gotycka Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku barokowa studnia z fontanną, barokowa kamienica przy ul. Czeskiej 30 (dawniej Pałac Wallisów) oraz zdobiące rynek renesansowe i barokowe kamienice mieszczańskie.

Ciekawostki

  • Dawniej most w Kłodzku nosił nieoficjalną nazwę "mostu na jajach". Związane to było prawdopodobnie z tym, że zbudowano go na zaprawie z białka jaj kurzych, wapna i piasku.

mail

Multimedia