Cuenca - panorama

Cuenca to zabytkowe miasto w środkowej Hiszpanii (Kastylia), położone na pogórzu Sistema Iberico nad malowniczymi głębokimi wąwozami przez które przepływają rzeki Huécar i Júcar. Jego początki sięgają pierwszej połowy VIII wieku, kiedy to Maurowie założyli tu jedną ze swoich ufortyfikowanych osad zwaną Conca. Podlegała ona kolejno emiratowi Walencji, władcy Sewilii Al-Maramitowi i Almorawidom (dynastia berberyjska z Sahary). Spod panowania arabskiego Cuencę wyzwolił w 1177 roku ówczesny król Kastylii - Alfons VIII Szlachetny zwany także Kastylijskim (1155-1214). Strategiczne położenie miasta w znacznej mierze przyczyniło się do jego rozkwitu, którego kulminacja przypadła na XV i XVI wiek. Ze uwagi na niewielką przestrzeń do bezpiecznej zabudowy, wraz z rozwojem i powiększaniem się miasta mieszkańcy zmuszeni zostali do stawiania swoich domów bezpośrednio nad brzegami kanionów. Najwyższe z nich osiągały wysokość sześciu, a nawet siedmiu kondygnacji. Rozwój miasta zapoczątkowały liczne epidemie oraz susze jakie nawiedziły okoliczne regiony na przełomie XVII i XVIII wieku. Ostatecznym ciosem zaś była okres wojen napoleońskich (1803-1815), kiedy to po długim oblężeniu Cuenca została zdobyta i splądrowana przez wojska francuskie. Odbudowa i ponowny rozwój miasta nastąpił dopiero w XX wieku.

Zwiedzanie

Najstarsza zabytkowa część miasta usytuowana jest nad wysoką skalistą przepaścią pomiędzy dwiema rzekami Huécar i Júcar. Jej symbolem są wybudowane na stromych klifach charakterystyczne "wiszące domy" (casas colgadas). Trzy z nich wzniesione zostały jeszcze w XV wieku. Obecnie w ich wnętrzach znajduje się jedno z najznamienitszych muzeów sztuki współczesnej w Hiszpanii El Museo de Arte Abstracto Español. Kolejną imponującą budowlą Cuency jest spinający brzegi rzeki Huécar most św. Pawła (Puente de San Pablo). Zaprojektowany został on przez słynnego francuski inżyniera Gustawa Eiffela i prowadzi do położonego na szczycie góry klasztoru św. Pawła. Pozostałe warte obejrzenia zabytki Cuency które warto obejrzeć to m in. XII wieczna gotycka katedra, pałac Biskupi, XVI wieczny kościół św Andrzeja, XVIII wieczny Ratusz, dawny klasztor Dominikanów (Convento de San Pablo ) oraz Wieża Mangana. W 1996 roku zabytkowe stare miasto w Cuenca zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fiestas de San Mateo i Semana Santa

Każdego roku od 18 do 21 września w mieście organizowana jest impreza zwana Fiestas de San Mate, która upamiętnia wyzwolenie Cuency spod panowania Maurów. Wtedy to na ulice miasta wychodzą liczne zespoły muzyczne przy akompaniamencie których pędzone są krowy na główny plac miejski Plaza Mayor, który w czasie święta zamienia się w arenę. W Cuenca niezwykle hucznie obchodzone są także obchody Wielkiego Tygodnia (Semana Santa). Wtedy to na ulice miasta wychodzą liczne procesje wielkopostne, upamiętniające Mękę Pańską i triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na oślicy. W Hiszpanii bardzo popularne są bractwa religijnie z tzw. pasos - ogromnymi, czasem ważącymi kilka ton platformami, na których ustawione są figury Chrystusa lub Matki Bożej, a także całe sceny religijne.

mail

Multimedia