Orense (Ourense)

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Galicja
Populacja: 113 186
Powierzchnia: 85 km²
GPS: N: 42°19'60.00", W: 7°52'0.00"
Orense
Orense - panorama

Ourense (nazywane także często Orense) to miasto w północno-zachodniej Hiszpanii, położone pośród malowniczych wzgórz nad rzeką Mino. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to wokół miejscowych gorących źródeł (As Burgas) Rzymianie założyli uzdrowisko zwane Aquae Urentes. W tym czasie też powstała tu pierwsza przeprawa mostowa spinająca brzegi rzeki Mino na której fundamentach w średniowieczu wzniesiono kamienny most. Ta przeszło 300 metrowa siedmioprzęsłowa konstrukcja przetrwała do czasów obecnych i stanowi dziś jeden z głównych symboli miasta. Po upadku Cesarstwa Ourense dostało się pod panowanie Galicyjskiego Królestwa Swebów. W 716 roku miasto zostało zaatakowane i zniszczone przez Maurów. Odbudowane przez ówczesnego króla Asturii - Alfonsa III Wielkiego (848-910), dzięki korzystnemu położeniu na trasie ważnego szlaku handlowego łączącego Kastylię z wybrzeżem Atlantyku stało się jednym w ważniejszych ośrodków handlowych regionu. Obecnie Ourense jest trzecim co do wielkości (po Vigo i A Corunie) miastem w Galicii.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Ourense zaliczyć możemy m.in. wzniesioną w latach 1160-1188 romańsko-gotycką katedrę św. Marcina (Catedral de San Martín), zbudowany w 1230 roku na fundamentach rzymskiej przeprawy łączący brzegi Mino siedmioprzęsłowy kamienny most, gotycki Kościół św. Trójcy (Iglesia de la Santísima Trinidad), zabytkowe termy (As Burgas), pałac Biskupi oraz XIV wieczny klasztor św. Franciszka.

Zdjęcia [7]
Orense
Miasta Alabamna· 105
Orense
Miasta Alabamna· 91
Orense
Miasta Alabamna· 87
Orense
Miasta Alabamna· 87
Orense
Miasta Alabamna· 88
Orense
Miasta Alabamna· 93
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Korrida (Corrida) czyli rytualna walka z bykiem to popularne widowisko o wielowiekowej tradycji, należące do najoryginalniejszych przejawów hiszpańskiej sztuki. Według niektórych historyków zwyczaj ten sprowadzony został na Półwysep Iberyjski przez Arabów. Jak podają źródła pisane pierwsza korrida odbyła się w 1133 roku na cześć króla kastylijskiego Alfonsa VIII. Korridy nie należy porównywać do sportu, albowiem wynik jest z góry wiadomy, a przypadki zabicia matadora przez byka są złamaniem reguły, a nie jednym z możliwych rozwiązań.
Polub nas