Międzyzdroje - panorama

Międzyzdroje to miasto i zarazem popularni letni ośrodek wypoczynkowy w północno-zachodniej Polsce, położone na wyspie Wolin (w bezpośrednim sąsiedztwie Wolińskiego Parku Narodowego) nad Zatoką Pomorską. Historia miasta jako kurortu wypoczynkowego sięga 1830 roku, kiedy to radca sanitarny dr Oswald z Berlina opisał w swoich artykułach korzystne walory lecznicze ówczesnej nadmorskiej miejscowości Misdroy. Wtedy to Międzyzdroje z niewielkiej wioski przekształciły się w popularne miasteczko letniskowe do której zaczęli przyjeżdżać pierwsi kuracjusze. W owym czasie w mieście wybudowano liczne pensjonaty oraz domy wczasowe a w 1895 roku otwarto 300 metrowe molo. Dynamiczny rozwój kurortu przerwany został przez wybuch II wojny światowej. Po wojnie miejscowa ludność została wysiedlona, a na jej miejsce przybili osadnicy z Wielkopolski oraz były ziem polskich za Bugiem. Wkrótce potem przystąpiono do odbudowy letniska, a także rozpoczęto budowę nowych pensjonatów i hoteli znacznie poszerzając ofertę noclegową. Obecnie Międzyzdroje to jedna z najbardziej znanych i tłumnie odwiedzanych nadmorskich miejscowości turystycznych w Polsce. Poza obleganą przez wczasowiczów piękną piaszczystą plażą i molem znajduje się tu także wiele innych atrakcji takich jak m.in. słynna Promenada Gwiazd (z odciskami dłoni sławnych aktorów w pamiątkowych płytach) , dwa parki zdrojowe oraz Gabinet Figur Woskowych. W sezonie letnim bardzo często organizowane są tu także rodzaju imprezy lub wydarzenia kulturalne z których najpopularniejszą i najbardziej obleganą przez turystów jest odbywający się każdego roku Europejski Festiwal Gwiazd.

Molo w Międzyzdrojach

Historia mola w Międzyzdrojach sięga 1885 roku, kiedy to wybudowany został pierwszy, niewielki drewniany pomost. Swego czasu była to jedyna tego typu konstrukcja w regionie. W 1906 roku stare molo zostało zastąpione nową konstrukcją, która jak podają różne źródła miało 300 lub nawet 370 metrów długości. W kolejnych latach molo wykorzystywane było jako przystań dla statków pasażerskich z pobliskiego Szczecina i Świnoujścia. Jako, że była to drewniana konstrukcja to w wyniku silnych sztormów lub pożarów było ono kilkukrotnie niszczone i odbudowywane. W 1989 zrujnowany i doszczętnie zniszczony pomost został całkowicie rozebrany. Nowe molo, tym razem o konstrukcji żelbetowej wybudowane zostało w 1994 roku a w 2004 roku przedłużono je do obecnej długości 395 metrów. Ostatnie 75 metrów zostało obniżone, by mogły do niego cumować statki żeglugi przybrzeżnej. Od czerwca 2005 roku molo w Międzyzdrojach ma status przystani morskiej. Z pomostu rozpościera się przepiękny widok na Zatokę Pomorską, a przy dobrej pogodzie wieczorem można stąd zobaczyć światła latarni morskiej w Świnoujściu.

Molo w Międzyzdrojach

Punkty Widokowe

Będąc w Międzyzdrojach warto wybrać się na jeden z punktów widokowych. Jednym z ciekawszych jest znajdująca się we wschodniej części miasta Kawcza Góra. Ma ona liczy 61 metrów n.p.m. i prowadzi na nią ścieżka z pod bramy do Wolińskiego Parku Narodowego. Ze wzgórza rozpościera się przepiękny widok na miasto, molo oraz Zatokę Pomorską. Kolejnym chętnie odwiedzanym punktem widokowym jest usytuowane około 4 km od centrum Międzyzdrojów (na terenie Wolińskiego Parku Krajobrazowego) malownicze wzgórze Gosań. Ma ono 95 metrów n.p.m. i uchodzi za jeden z najwyższych klifów nad polskim morzem.

Muzea w Międzyzdrojach

  • Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki - znajduje się w centrum miasta na Wzgórzu Filaretów przy ulicy Niepodległości 3a i prezentuje różnorodność tamtejszej przyrody. Placówka mieści się w nowoczesnym pawilonie, z 5 salami o łącznej powierzchni 900 m2. Ekspozycje prezentują typowe dla Parku krajobrazy jak wybrzeże Zalewu Szczecińskiego czy nadmorskie klify. Obejrzeć można tu m.in. siedliska kilkudziesięciu gatunków ptaków wodnych, takich jak kormorany, gągoły, łabędzie, zimorodki, perkozy oraz drapieżnych, wśród których wyróżnia się diorama gniazda bielika z pisklętami. Ekosystemy leśne reprezentowane są przez gatunki specyficzne dla całej wyspy Wolin jak m.in. jeleń, sarna, dzik czy lis. Można też obejrzeć największego ssaka Europy jakim jest żubr.
  • Gabinet Figur Woskowych - znajduje się przy ulicy Bohaterów Warszawy 19 i prezentuje wykonane w skali 1:1 figury znanych gwiazd polityki, filmu, muzyki, sportu, a także postaci z filmów czy bajek. Placówka założona została w 1998 roku jak jedna z pierwszych tego typu galerii w Polsce. Zobaczyć tu można m.in. Baracka Obamę, Kleopatrę, Bogusława Lindę, Józefa Piłsudskiego, Salvadora Dali, Jasera Arafata, Jana Pawła II, Charliego Chaplina, Katarzynę Figurę czy Shreka wraz z rodziną. W sumie znajduje się tu 100 postaci i z każdą można sobie zrobić zdjęcie.
  • Oceanarium w Międzyzdrojach - znajduje się przy ulicy Bohaterów Warszawy 16B i zajmuje powierzchnię przeszło 3 tysięcy m2. Obejrzeć można tu ryby z najdalszych zakątków świata takie jak m.in. drapieżne rekiny czy mureny oraz bajecznie ubarwione ryby raf koralowych (błazenki, rogatnice czy ustniczki). Dodatkową atrakcją jest 16 metrowy pół tunel wypełniony przeróżnymi rybami. Na terenie oceanarium znajduje się także multimedialna sala edukacyjna, bawialnia oraz wystawa rekinów w skali 1:1.
  • Zagroda Pokazowa Żubrów - znajduje się na obrzeżach miasta na terenie Wolińskiego Parku Narodowego przy zielonym szlaku turystycznym. Zagroda zajmuje 28 ha, z czego żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha. Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe z których podziwiać można stado żubrów. Liczba osobników w zależności od okresu waha się od 5 do 12. W zagrodzie przebywają również wyleczone, bądź wychowane przez człowieka zwierzęta, które są niezdolne do samodzielnego bytowania w swoim środowisku naturalnym. Żubry figurują w międzynarodowej Czerwonej Księdze gatunków chronionych i zagrożonych i są objęte ochroną gatunkową we wszystkich krajach.

Ciekawostki

  • W XII wieku na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów istniały dwie osady: Żelazo i Kępieńce;
  • W Międzyzdrojach urodziła się Britta Wuttke, znana pisarka, tłumaczka, lekarka, animatorka kultury oraz autorka książki pt. "Homunculus z tryptyku";
  • W Międzyzdrojach znajduje się Stacja Morska Uniwersytetu Szczecińskiego, działająca w strukturach Wydziału Nauk o Ziemi.

mail