Kos (Κως)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wyspy Egejskie Południowe
Populacja: 19 432
GPS: N: 36°53'42.98", E: 27°17'1.89"
Kos
Kos - panorama

Kos to miasto i zarazem popularny ośrodek turystyczny w Grecji, położony na wyspie o takiej samej nazwie, stanowiącej część większego archipelagu Dodekanezu. Początki osadnictwa wyspy sięgają zamierzchłych czasów prehistorycznych, kiedy przybyli tu mieszkańcy pobliskich wybrzeży Azji Mniejszej i Achajowie. Kilka wieków później napłynęli Dorowie, którzy założyli miasto Kos. Bardzo szybko rozwinęło się ono w znaczący ośrodek handlowy, który w IX wieku p.n.e. stał się częścią heksapolis, związku sześciu miast doryckich razem z Lindos, Kamejros i Ialissos leżącymi na wyspie Rodos oraz Halikarnas i Knidos. W 1933 roku miasto zostało dotkliwie zniszczone przez trzęsienie ziemi, po którym odbudowano je w nowoczesnym stylu. Obecnie Kos to popularny ośrodek turystyczny i kulturalny z dużą liczbą hoteli i restauracji, który łączy w sobie stara kulturę ze współczesnym hedonizmem. W mieście znajduje się wiele pozostałości po budowlach antycznych. Są to m.in. pozostałości akropolu, amfiteatr, świątynia Afrodyty z II wieku p.n.e. Przy wejściu do portu (Kardamena) znajduje się wzniesiony w 1315 roku zamek Joanitów. Niespełna 3 km od miasta znajdują się ruiny starożytnej świątyni Asklepeion wraz z antycznym szpitalem który został wybudowany po śmierci Hipokratesa uważanego za ojca medycyny.

Ciekawostki

  • Na wyspie Kos urodził się i działał jeden z prekursorów współczesnej medycyny Hipokrates (460-357 p.n.e.), który jako pierwszy uznał chorobę za coś co ma przyczynę i skutek, a więc jest możliwe do wyleczenia. Dziś w mieście znajduje się Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa. Ponadto na placu Platanu (Plateia Platanou) stoi drzewo, które podobno posadził i w którego cieniu nauczał.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Polub nas