Kos (Κως)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Wyspy Egejskie Południowe
Populacja: 19 432
GPS: N: 36°53'42.98", E: 27°17'1.89"
Kos
Kos - panorama

Kos to miasto i zarazem popularny ośrodek turystyczny w Grecji, położony na wyspie o takiej samej nazwie, stanowiącej część większego archipelagu Dodekanezu. Początki osadnictwa wyspy sięgają zamierzchłych czasów prehistorycznych, kiedy przybyli tu mieszkańcy pobliskich wybrzeży Azji Mniejszej i Achajowie. Kilka wieków później napłynęli Dorowie, którzy założyli miasto Kos. Bardzo szybko rozwinęło się ono w znaczący ośrodek handlowy, który w IX wieku p.n.e. stał się częścią heksapolis, związku sześciu miast doryckich razem z Lindos, Kamejros i Ialissos leżącymi na wyspie Rodos oraz Halikarnas i Knidos. W 1933 roku miasto zostało dotkliwie zniszczone przez trzęsienie ziemi, po którym odbudowano je w nowoczesnym stylu. Obecnie Kos to popularny ośrodek turystyczny i kulturalny z dużą liczbą hoteli i restauracji, który łączy w sobie stara kulturę ze współczesnym hedonizmem. W mieście znajduje się wiele pozostałości po budowlach antycznych. Są to m.in. pozostałości akropolu, amfiteatr, świątynia Afrodyty z II wieku p.n.e. Przy wejściu do portu (Kardamena) znajduje się wzniesiony w 1315 roku zamek Joanitów. Niespełna 3 km od miasta znajdują się ruiny starożytnej świątyni Asklepeion wraz z antycznym szpitalem który został wybudowany po śmierci Hipokratesa uważanego za ojca medycyny.

Ciekawostki

  • Na wyspie Kos urodził się i działał jeden z prekursorów współczesnej medycyny Hipokrates (460-357 p.n.e.), który jako pierwszy uznał chorobę za coś co ma przyczynę i skutek, a więc jest możliwe do wyleczenia. Dziś w mieście znajduje się Międzynarodowy Instytut oraz Muzeum Hipokratesa. Ponadto na placu Platanu (Plateia Platanou) stoi drzewo, które podobno posadził i w którego cieniu nauczał.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wyspę Zakintos porastają liczne prastare wspaniałe gaje oliwne. Najstarsza oliwka znajduje się w wiosce Esko Chóra i liczy sobie przeszło 2 tysiące lat.
Reklama
Polub nas