Pieszczany (Piešťany)

Słowacja
Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Kraj: Trnawski
GPS: N: 48°35'30.00", E: 17°49'56.00"
Pieszczany
Pieszczany - panorama

Pieszczany (Piešťany) to miasto i zarazem popularne uzdrowisko na Słowacji, położone w dolinie rzeki Wag u podnóża łańcucha górskiego Považský Inovec w północnej części regionu Poważe Dolne (Dolné Považie). Swoją sławę zdobyło dzięki odkryciu leczniczych wód geotermalnych o unikatowym składzie. Korzystne właściwości wód w Pieszczanach znane były już w zamierzchłych czasach starożytnych (o czym świadczy odnaleziona tu wykonana z mamuciego kła figurka Wenus), jednak największy rozwój uzdrowiska nastąpił w XIX kiedy to wybudowano tu szereg budynków sanatoryjnych oraz zakładów przyrodo-leczniczych. Znajdująca się na rzece Wyspa Sanatoryjna (Kúpeľny ostrov) przekształcona została w malowniczy park, w którym pośród starych drzew stają liczne eleganckie budynki uzdrowiskowe z przełomu XIX i XX wieku. Na kuracjuszy czeka tu m.in. kąpielisko termalne Eva oraz położone na południowych obrzeżach miasta sztuczne jezioro Sĺňava. Symbolem, a zarazem herbem miasta jest chory mężczyzna łamiący i odrzucający kule (rehabilitacyjne). Samo miasto, poza częścią uzdrowiskową na wyspie i ulicą Wintera nie przedstawia sobą większych walorów turystycznych.

Ciekawostki

  • W Pieszczanach znajduje się najdłuższy kryty pieszy most (Kolonádový most) na Słowacji. Ma on w sumie blisko 150 metrów długości i łączy dzielnicę uzdrowiskową z zieloną wyspą sanatoryjną.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W środkowej Słowenii, w niewielkiej miejscowości Trbovlje znajduje się najwyższy komin jakim spotkać można na obszarze całej Europy. Ma on 360 metrów wysokości, a zbudowany został w 1976 roku. Tak wysoka konstrukcja podyktowana została warunkami terenowymi i zapewniła swobodny wylot trujących zanieczyszczeń z elektrowni cieplnej poza głęboką dolinę rzeki Sawa w której się znajduje.
Reklama
Polub nas