Pieszczany (Piešťany)

Kraj: Słowacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Kraj: Trnawski
GPS: N: 48°35'30.00", E: 17°49'56.00"


Pieszczany (Piešťany) to miasto i zarazem popularne uzdrowisko na Słowacji, położone w dolinie rzeki Wag u podnóża łańcucha górskiego Považský Inovec w północnej części regionu Poważe Dolne (Dolné Považie). Swoją sławę zdobyło dzięki odkryciu leczniczych wód geotermalnych o unikatowym składzie. Korzystne właściwości wód w Pieszczanach znane były już w zamierzchłych czasach starożytnych (o czym świadczy odnaleziona tu wykonana z mamuciego kła figurka Wenus), jednak największy rozwój uzdrowiska nastąpił w XIX kiedy to wybudowano tu szereg budynków sanatoryjnych oraz zakładów przyrodo-leczniczych. Znajdująca się na rzece Wyspa Sanatoryjna (Kúpeľny ostrov) przekształcona została w malowniczy park, w którym pośród starych drzew stają liczne eleganckie budynki uzdrowiskowe z przełomu XIX i XX wieku. Na kuracjuszy czeka tu m.in. kąpielisko termalne Eva oraz położone na południowych obrzeżach miasta sztuczne jezioro Sĺňava. Symbolem, a zarazem herbem miasta jest chory mężczyzna łamiący i odrzucający kule (rehabilitacyjne). Samo miasto, poza częścią uzdrowiskową na wyspie i ulicą Wintera nie przedstawia sobą większych walorów turystycznych.
Ciekawostki
- W Pieszczanach znajduje się najdłuższy kryty pieszy most (Kolonádový most) na Słowacji. Ma on w sumie blisko 150 metrów długości i łączy dzielnicę uzdrowiskową z zieloną wyspą sanatoryjną.
Ciekawostki
- W Pieszczanach znajduje się najdłuższy kryty pieszy most (Kolonádový most) na Słowacji. Ma on w sumie blisko 150 metrów długości i łączy dzielnicę uzdrowiskową z zieloną wyspą sanatoryjną.
Kostolec [4 km]
Park Miniatur w Podolie [10 km]
Zamek Čachtice [16 km]
Zamek Topolczański [17 km]
Zamek Dobra Woda [21 km]
Zamek Beckov [23 km]
Trnawa [29 km]
Zamek w Smolenicach [29 km]
Kościół św. Michała Dražovce [30 km]
Jaskinia Driny [31 km]
Zamek Gýmeš [33 km]
Nitra [36 km]
Zamek Trenczyński [37 km]
Zamek Plavecký [40 km]
Zamek Czerwony Kamień [41 km]
Wywodząca się z kultury pasterskiej słowacka fujara stanowi jeden z najbardziej typowych ludowych instrumentów muzycznych tego kraju. Jest to rodzaj fletu o znacznych rozmiarach (ma on od 1,5 do 2 metrów wysokości). W listopadzie 2005 roku organizacja UNESCO wpisała ten niecodzienny instrument na Listę Arcydzieł Niematerialnego Kulturowego Dziedzictwa Ludzkości.