Szczecin

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Województwo: Zachodniopomorskie
Populacja: 406 307
Powierzchnia: 300 km²
Strona Internetowa: www.szczecin.pl
GPS: N: 53°25'33.92", E: 14°33'37.93"
Szczecin
Szczecin - panorama

Szczecin to miasto w północno-zachodniej Polsce (województwo zachodniopomorskie), położone nad rzeką Odrą oraz jeziorem Dąbie w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiej granicy. Jest to jedno z najstarszych miast w obecnych granicach Polski, którego początki sięgają VII-VI wieku p.n.e. Wtedy to znajdowała się tu osada należąca do plemion kultury łużyckiej. W IX stuleciu w jej miejscy wzniesiony został przez książąt słowiańskich gród otoczony fosą. Wkrótce potem u jego podnóża zawiązała się osada, która z biegiem czasu rozrosła się w znaczący ośrodek handlowo-rybacki. W 967 roku ówczesny władca Polski, Mieszko I przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do swojego kraju. Niespełna dwa stulecia później miasto wraz z Pomorzem Zachodnim stało się lennikiem cesarza i weszło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Prawa miejskie Szczecin uzyskał w 1243 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. W XIII wieku Szczecin stał się częścią Hanzy, związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza. W 1491 roku miasto stało się stolicą Pomorza Zachodniego, a później Księstwa Szczecińskiego. W 1630 roku podczas potopu szwedzkiego Szczecin został zajęty przez oddziały szwedzkie. Wtedy też rozpoczął się powolny upadek gospodarczy miasta. W 1713 roku miasto zostało wcielone do Prus, co potwierdził pokój w Sztokholmie w 1720 roku. W 1939 roku w czasach nazistowskich utworzone zostało tzw. Wielkie Miasto Szczecin (Großstadt Stettin), istniejące do zakończenia wojny. W jego obrębie działało blisko 100 obozów pracy przymusowej. Jako, że w Szczecinie znajdowało się wiele ważnych fabryk oraz zakładów przemysłowych to miasto stało się celem licznych alianckich nalotów bombowych. Ich wynikiem, a także późniejszych działań zbrojnych było zniszczenie blisko 90% zabytkowej części starego miasta. Po wojnie miasto zostało wcielone do Polski i odbudowane. Obecnie Szczecin to stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego. Z uwagi na bliskość Morza Bałtyckiego, dostępnego przez żeglowną Odrę oraz Zalew Szczeciński, znajduje się tu port morski oraz liczne stocznie.

Zwiedzanie

Najciekawsze architektonicznie obiekty zabytkowe w Szczecinie znajdują w rejonie Wałów Chrobrego, niegdyś nazywanych na cześć jednego z nadburmistrzów miasta Tarasami Hakena . Tworzą one nad Odrą malownicze tarasy widokowe o długości blisko 500 metrów. W ich rejonie znajdują się wybudowanie na początku XX wieki monumentalne gmachy, w stylu historyzmu, nawiązujące do baroku oraz północnoniemieckiego manieryzmu. Obejrzeć można tu m.in. gmach Muzeum Morskiego, budynek Akademii Morskiej oraz zabytkowy gmach Urzędu Wojewódzkiego. Cały kompleks przetrwał bez większych szkód II wojnę światową i obecnie stanowi jedno z ciekawszych tego typu monumentalnych założeń urbanistyczno-architektonicznych z początku XX wieku w tej części Europy. Pozostałe ważne zabytki Szczecina to m.in. usytuowany na malowniczym wzgórzu w sąsiedztwie Odry zamek Książąt Pomorskich, bazylika archikatedralna świętego Jakuba (najważniejszy kościół miasta), XV wieczny budynek ratusza miejskiego (obecnie muzeum), uznawana za jeden z symboli miasta XV wieczna Baszta Panieńska (nazywana także Basztą Siedmiu Płaszczy), niewielki gotycki kościół św. Piotra i św. Pawła oraz późnogotycka Kamienica Loitzów. Zwiedzając Szczecin warto także zwrócić uwagę na zlokalizowany przy ul. Małopolskiej 48 przypominający swoim wyglądem wierzchołek góry lodowej nowoczesny gmach filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Budowla ta zaprojektowana została przez barcelońską pracownię Estudio Barozzi Veiga i jest laureatem wielu nagród architektonicznych.

Ciekawostki

  • Wbrew powszechnej mylnej opinii Szczecin wcale nie leży nad morzem. Odległość z centrum miasta do Morza Bałtyckiego w linii prostej wynosi około 65 km;
  • W Szczecinie powstawały znane na całym świecie samochody Stoewer z symbolem Gryfa na masce. Produkowano je w latach 1858-1945;
  • Jednym z honorowych obywateli Szczecina był przywódca III Rzeszy Adolf Hitler (1889-1945);
  • Na terenie Szczecina znajduje się aż 15 parków;
  • W Szczecinie urodziła się caryca Katarzyna II;
  • W Szczecinie urodziła się Aneta Kręglicka, jedyna Polka wybrana najpiękniejszą kobietą świata (Miss World).

Zdjęcia [33]
Szczecin
Miasta malby· 777
Szczecin
Miasta malby· 792
Szczecin
Miasta malby· 796
Szczecin
Miasta malby· 840
Szczecin
Miasta malby· 858
Szczecin
Miasta malby· 788
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas