Zamek Hohenwerfen (Festung Hohenwerfen)

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj związkowy: Salzburg
Miejscowość: Werfen
GPS: N: 47°28'57.79", E: 13°11'17.56"
Zamek Hohenwerfen
Zamek Hohenwerfen - panorama
Werfen to niewielka miejscowość w środkowej części Austrii, położona pośród majestatycznych szczytów Alpy Berchtesgadeńskich około 40 km w kierunku południowym od Salzburga. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany na wysokiej skale (150 metrów) potężny średniowieczny Zamek Hohenwerfen. Pierwotna warownia wzniesiona została tu już w XI wieku. Głównym inicjatorem budowy zamku był ówczesny arcybiskup Salzburga Gebhard (ok. 1010-1088). Jednym z zadań fortecy miała być kontrola pobliskiej doliny rzeki Salzach.
Na przestrzeni wieków twierdza był wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana aż osiągnęła swoje obecne imponujące rozmiary. Przez kolejne stulecia zamek wykorzystywany był tez jako miejscowe więzienie. W locach warowni przetrzymywano takie osobistości jak m in. arcybiskupa Adalberta III czy gubernatora Styrii Siegmunda von Dietrichsteina. Obecnie w pełni odrestaurowana twierdza udostępniona jest dla zwiedzających. W okresie letnim na zamku organizowane są bardzo często różnego rodzaju festiwale oraz imprezy artystyczne. Znajduje się też tu muzeum sokolnictwa w którym obejrzeć można pokazy tresury ptaków łowczych. Zamek kilkukrotnie posłużył za plan filmowy. Kręcono tu m in. sceny do słynnego filmu pt. Tylko dla orłów z Richardem Burtonem i Clintem Eastwoodem w rolach głównych.
Zdjęcia [4]
Zamek Hohenwerfen
Zamki i pałace Connor· 2037
Zamek Hohenwerfen
Zamki i pałace Connor· 2066
Zamek Hohenwerfen
Zamki i pałace Connor· 2047
Zamek Hohenwerfen
Zamki i pałace Connor· 1885
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Wiedeńskim Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) znajduje się największy znany na świecie wrób stworzony z jednego kawałka szmaragdu (odmiana berylu - minerału należącego do grupy krzemianów). Jest nią ciemnozielona rzeźbiona waza o wysokości 10 cm i masie 2681 karatów.
Reklama
Polub nas