Kopalnia Soli w Bochni

Polska     UNESCO
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Sztolnie i Kopalnie
Województwo: Małopolskie
Miejscowość: Bochnia
Strona Internetowa: www.kopalnia-bochnia.pl
GPS: N: 49°58'8.50", E: 20°25'3.56"
Kopalnia Soli w Bochni
Kopalnia Soli w Bochni - panorama

Bochnia to miasto w południowej Polsce (województwo małopolskie), położone rzeką Rabą na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowana w samym sercu miasta dawna kopalnia soli. Jej początki sięgają połowy XIII wieku (starsza od Wieliczki), kiedy to odkryto tu bogate pokłady soli kamiennej. Wcześniej w okolicach rzeki Raby pozyskiwano sól przez odparowywanie wody z solanki w specjalnych studniach (tzw. sól warzona). To właśnie one stały się zalążkiem dwóch szybów Gazaris i Sutoris, w których zaczęto wydobywać sól metodami górniczymi. Bardzo szybko kopalnia stała się prężnie działającym przedsiębiorstwem królewskim, przynoszącym olbrzymie dochody Rzeczypospolitej. Na przełomie XV i XIV wieku Żupa bocheńska w ramach Żupy krakowskiej, a więc wraz z kopalnią soli w Wieliczce zatrudniała przeszło 500 kopaczy. Powstały też nowe szyby: Regis, Bochneris i Campi. Wydobycie soli na skalę przemysłową trwało tu aż do XX wieku, kiedy to wyczerpały się pokłady soli. W 1981 roku historyczne wyrobiska wpisane zostały do rejestru zabytków., a kopalnia przekształcona została w obiekt turystyczny. Wśród urządzeń kopalni po dziś dzień działa specjalny mechanizm napędowy wind w szybach poruszany pracą silnika parowego. Jest to unikalny zachowany czynny zabytek techniki w skali Europy. Zwiedzanie kopalni zajmie około trzech godzin. Trasa prowadzi przez liczne komory solne, wykute w soli kaplice oraz podziemną rzekę, którą pokonuje się łodziami. Wiele osób decyduje się przedłużyć wizytę na tzw. pobyt inhalacyjny. Istnieje także możliwość wynajęcia pokoju i przenocowania pod ziemią. Największa komora kopalni o nazwie Ważyn ma 350 metrów długości, do 12 metrów szerokości i 7,2 metrów wysokości. Wewnątrz niej znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, boisko sportowe oraz plac zabaw dla dzieci. W komorze panuje stała temperatura około 14-16 °C, wysoka wilgotność oraz wypełnia ją wyjątkowo czyste, jonizowane powietrze, nasycone chlorkiem sodu oraz innymi cennymi mikroelementami. Ten niezwykle korzystny mikroklimat wykorzystywany jest do leczenia różnego rodzaju alergii, astmy czy chorób układu oddechowego. W 2013 roku Kopalnia Soli w Bochni została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Legenda

Odkrycie soli w Bochni związane jest z legendą o pierścieniu węgierskiej królewny św. Kingi (1234-1292). Swego czasu gdy polski książę Bolesław Wstydliwy (1226-1279) poprosił ją o rękę, ta zwróciła się do swego ojca - króla Węgier Beli IV , aby w wianie nie ofiarowano jej złota czy kosztowności, gdyż niosą za sobą jedynie pot i łzy ludzkie. Nie chciała też roju służby, bo ta jest znamieniem pychy. Życzyła sobie tylko jednego skarbu - soli, którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król podarował jej więc najbogatszą i największą kopalnię Siedmiogrodu. Kinga, biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. Po dotarciu do Polski rozkazała im rozpoczęcie poszukiwań soli, którą znaleźli wraz z pierścieniem w pierwszym bałwanie (bryle) soli, który wykopano w okolicach Bochni.

Ceny biletów
- normalny: 42 PLN (poza sezonem 32 PLN)
- ulgowy: 30 PLN (poza sezonem 20 PLN)
Godziny otwarcia
- od poniedziałku do piątku w godz.: 9:30, 12:00, 13:00, 15:00 i 15:30
- w sobotę i niedzielę w godz.: od 10:15 do 16:15 (wejście co godzinę)
Zdjęcia [17]
Kopalnia Soli w Bochni
Sztolnie i Kopalnie Jarko· 2271
Kopalnia Soli w Bochni
Sztolnie i Kopalnie Jarko· 2686
Kopalnia Soli w Bochni
Sztolnie i Kopalnie Jarko· 2412
Kopalnia Soli w Bochni
Sztolnie i Kopalnie Jarko· 2538
Kopalnia Soli w Bochni
Sztolnie i Kopalnie Jarko· 2504
Kopalnia Soli w Bochni
Sztolnie i Kopalnie Jarko· 2177
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas