Grota Łokietka

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Województwo: Małopolskie
Strona Internetowa: grotalokietka.pl
GPS: N: 50°12'38.19", E: 19°49'6.06"
Grota Łokietka
Grota Łokietka - panorama

Grota Łokietka (nazywana także Jaskinią Łokietka) to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń. Znajduje się na północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest jedną z najwyżej położonych jaskiń na Wyżynie Krakowskiej. Prowadzące do niej wejście znajduje się na wysokości około 450 metrów n.p.m. Jaskinia powstała w wyniku rozpuszczania i wypłukiwania materiału skalnego przez wody przepływającej tu przed milionami lat rzeki. Jest to więc jedna z najstarszych jurajskich grot. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o jaskini pochodzi z dokumentów datowanych na 1691 rok. Wiadomo też, że od XVIII wieku grota stała się jedną z ciekawszych atrakcji okolic Ojcowa. Częste wizyty gości z pochodniami i łuczywami, spowodowały zniszczenie i okopcenie wielu form naciekowych. Dziś grota odwiedzana jest każdego roku przez około 40 tysięcy turystów. Całkowita długość jej korytarzy wynosi 270 metrów. Wewnątrz jaskini warto zwrócić uwagę na Salę Rycerską z naciekami kalcytowymi oraz Kuchnię ze słynnym "Kominkiem Łokietka". Jaskinia Łokietka udostępniona jest dla turystów jednak można ją zwiedzać wyłącznie w grupach z dyżurującym Przewodnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego będącym cały czas przy kasie biletowej w trakcie jej otwarcia.

Grota Łokietka - Plan

Legenda

Z jaskinią związane jest legenda opowiadająca historię przyszłego króla, Władysława Łokietka (1260-1333). Około 1300 roku uciekając przed pościgiem oddziałów czeskiego króla Wacława II, Łokietek postanowił ukryć się w pierwszej napotkanej grocie. W owym czasie stawką był tron Polski, a przeszkodą dla Wacława był jedyny żyjący pretendent do troku Władysław Łokietek. Ukrywającego się w jaskini Łokietka rzekomo uratował pająk, który zasłonił otwór wejściowy pajęczyną, co zmyliło pościg. Uznali oni, że do jaskini pewnie dawno nikt nie wchodził. Wedle legendy król mieszkał w grocie blisko 6 tygodni. W tym czasie miejscowa ludność dostarczała mu wodę oraz pożywienie. Niestety nie ma żadnych dokumentów czy innych dowodów, które potwierdzały by obecność Łokietka w jaskini. Przypuszcza się, że opowieści te wymyślone zostały by ściągnąć tu jak największe rzesze turystów. Ponadto w czasach rozbiorów maiły one także znaczenie patriotyczne przypominając o dawnej świetności Rzeczypospolitej. Do legendy nawiązują nazwy poszczególnych komór jaskini oraz brama wejściowa w kształcie pajęczej sieci.

Ciekawostki

  • Często spotykana w literaturze czy przewodnikach nazwa Grota Łokietka przez fachowców czy speleologów uznawana jest za błędną. Nie jest to bowiem grota (czyli pieczara), a pełnoprawna jaskinia z pustą, naturalną przestrzenią w skale, której wielkość umożliwia penetrację przez człowieka.

Ceny biletów
- normalny: 26 zł
- ulgowy: 13 zł
Godziny otwarcia
- od 7 maja do 28 października w godz.: 9:00-19:00
Zdjęcia [15]
Grota Łokietka
Jaskinie Iroczka· 73
Grota Łokietka
Jaskinie Iroczka· 68
Grota Łokietka
Jaskinie Iroczka· 64
Grota Łokietka
Jaskinie Iroczka· 70
Grota Łokietka
Jaskinie Iroczka· 68
Grota Łokietka
Jaskinie Iroczka· 73
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Imperium osmańskie oraz Szwajcaria jako jedyne państwa trzecie nie uznały likwidacji Rzeczypospolitej na skutek rozbiorów. Jedna z legend głosi, że że Turcy chcąc szczególnie podkreślić fakt nieuznania rozbiorów Polski, przy każdej prezentacji ambasadorów i dyplomatów na dworze sułtana powtarzali: "Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył".
Polub nas