Grota Łokietka - panorama

Grota Łokietka (nazywana także Jaskinią Łokietka) to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń. Znajduje się na północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jest jedną z najwyżej położonych jaskiń na Wyżynie Krakowskiej. Prowadzące do niej wejście znajduje się na wysokości około 450 metrów n.p.m. Jaskinia powstała w wyniku rozpuszczania i wypłukiwania materiału skalnego przez wody przepływającej tu przed milionami lat rzeki. Jest to więc jedna z najstarszych jurajskich grot. W zapiskach historycznych pierwsza wzmianka o jaskini pochodzi z dokumentów datowanych na 1691 rok. Wiadomo też, że od XVIII wieku grota stała się jedną z ciekawszych atrakcji okolic Ojcowa. Częste wizyty gości z pochodniami i łuczywami, spowodowały zniszczenie i okopcenie wielu form naciekowych. Dziś grota odwiedzana jest każdego roku przez około 40 tysięcy turystów. Całkowita długość jej korytarzy wynosi 270 metrów. Wewnątrz jaskini warto zwrócić uwagę na Salę Rycerską z naciekami kalcytowymi oraz Kuchnię ze słynnym "Kominkiem Łokietka". Jaskinia Łokietka udostępniona jest dla turystów jednak można ją zwiedzać wyłącznie w grupach z dyżurującym Przewodnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego będącym cały czas przy kasie biletowej w trakcie jej otwarcia.

Grota Łokietka - Plan

Legenda

Z jaskinią związane jest legenda opowiadająca historię przyszłego króla, Władysława Łokietka (1260-1333). Około 1300 roku uciekając przed pościgiem oddziałów czeskiego króla Wacława II, Łokietek postanowił ukryć się w pierwszej napotkanej grocie. W owym czasie stawką był tron Polski, a przeszkodą dla Wacława był jedyny żyjący pretendent do troku Władysław Łokietek. Ukrywającego się w jaskini Łokietka rzekomo uratował pająk, który zasłonił otwór wejściowy pajęczyną, co zmyliło pościg. Uznali oni, że do jaskini pewnie dawno nikt nie wchodził. Wedle legendy król mieszkał w grocie blisko 6 tygodni. W tym czasie miejscowa ludność dostarczała mu wodę oraz pożywienie. Niestety nie ma żadnych dokumentów czy innych dowodów, które potwierdzały by obecność Łokietka w jaskini. Przypuszcza się, że opowieści te wymyślone zostały by ściągnąć tu jak największe rzesze turystów. Ponadto w czasach rozbiorów maiły one także znaczenie patriotyczne przypominając o dawnej świetności Rzeczypospolitej. Do legendy nawiązują nazwy poszczególnych komór jaskini oraz brama wejściowa w kształcie pajęczej sieci.

Ciekawostki

  • Często spotykana w literaturze czy przewodnikach nazwa Grota Łokietka przez fachowców czy speleologów uznawana jest za błędną. Nie jest to bowiem grota (czyli pieczara), a pełnoprawna jaskinia z pustą, naturalną przestrzenią w skale, której wielkość umożliwia penetrację przez człowieka.

access_time Godziny otwarcia
- od 7 maja do 28 października w godz.: 9:00-19:00
local_offer Ceny biletów
- normalny: 26 zł
- ulgowy: 13 zł
mail