Kostroma (Кострома)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód kostromski
Populacja: 282 000
GPS: N: 57°46'3.87", E: 40°55'38.09"
Kostroma
Kostroma - panorama

Kostroma to miasto w zachodniej Rosji, położone u zbiegu rzek Wołgi i Kostromy. Jego założyciel był prawdopodobnie wielki książę kijowski syn Włodzimierza II Monomacha - Jerzy I Dołgoruki (Długoręki). W 1375 roku miasto zostało najechane i splądrowane przez piratów. Dzięki rozwojowi handlu w XVI wieku Kostroma przezywała prawdziwy rozkwit i już wiek później stała się jednym z największych i wpływowych miast w Rosji. W 1773 roku miasto zostało stawione przez wielki pożar, po którym zostało gruntownie przebudowane, dlatego właśnie większa część miejskiej zabudowy pochodzi głównie z przełomu XVIII i XIX wieku.

Zwiedzanie

Z pośród wielu zabytkowych budowli najważniejszym zabytkiem Kostromy jest założony w pierwszej połowie XIV wieku prawosławny klasztor Ipatijewski. Świątynia założona została przez tatarskiego księcia Czeta, który po ciężkiej chorobie nawrócił się na chrześcijaństwo (przyjął chrzest i imię Zachariasz) i w podzięce za wyzdrowienie ufundował cerkiew przy której szybko rozwinęła się wspólnota monastyczna. W 1613 roku w Monasterze ukrywał się Michaił Romanow, który wybrany został na nowego cara rosyjskiego. W Monasterze Kostromskim (Monaster Objawienia Pańskiego) przechowywana jest jedna z najważniejszych ikon prawosławia - Fiodorowska Ikona Matki Bożej. Ikona przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, a swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu jej posiadaczowi, księciu Jarosławowi Wsiewołodowiczowi, który na chrzcie przyjął imię Fiodor. Pozostałe ważne zabytki Kostromy to m.in. cerkiew św. Jana, budynek teatru miejskiego oraz stara wieża obserwacyjna straży pożarnej.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od słowiańskiej bogini Kostromy - patronki płodności, uosobienia wiosny oraz okresu wegetacji;
  • Główną pamiątką z Kostromy jest len, z którego robione są tu kuchenne serwety, ręczniki, spódnice, płaszcze, sukienki czy marynarki.

Czy wiesz że?
Ural to najstarsze góry na naszej planecie. Na terenie wioski Aleksandrowka znajduje się góra Karandasz, której wiek szacuje się na blisko 4 miliardy lat.
Polub nas