Murom (Муром)

Rosja
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód władimirski
Populacja: 119 433
GPS: N: 55°34'34.36", E: 42°3'0.62"
Murom
Murom - panorama
Murom to miasto w zachodniej Rosji, położone na siedmiu malowniczych wzgórzach na lewym brzegu rzeki Oki. Po raz pierwszy miasto wzmiankowane było w 862 roku w Powieści minionych lat. Wiadomo też, że w X wieku znajdowała się tu niewielka osada, która zawiązała się przy spinającym brzegi rzeki drewnianym moście. Do czasów obecnych w Muromie zachowało się wiele zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. XVI wieczna cerkiew św. Kosmy i Damiana, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy, monaster Troicki z cerkwią nadbramną, dzwonnicą i soborem Świętej Trójcy oraz monaster Błagowieszczeński z dzwonnicą i soborem Zwiastowania Matki Boskiej.

Ciekawostki
- Nazwa miasta wywodzi się prawdopodobnie od ugrofińskiego plemienia Muroma.
- W Muromie urodził się metropolita Dionizy (Waledyński), zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w latach 1924–1946.
Czy wiesz że?
Na terenie Rosji znajduje się słynne jezioro Bajkał, które często określane jest mianem "syberyjskiego morza". Jest to najstarsze i najgłębsze jezioro świata, które 1996 roku wraz z przyległymi terenami zostało wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Reklama
Polub nas