Suzdal (Суздаль)

Rosja     UNESCO
Kraj: Rosja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Obwód władimirski
Populacja: 10 998
Strona Internetowa: www.gorodsuzdal.ru
GPS: N: 56°25'0.98", E: 40°26'31.37"
Suzdal
Suzdal - panorama
Suzdal to miasto w Rosji (obwód włodzimierski), położone nad rzeką Kamienką (dopływ Nerli). Wiadomo, że w pierwszej połowie XI wieku Suzdal był już dużym i ważnym ośrodkiem handlowym na północnym wschodzie Rusi Kijowskiej. Niespełna wiek później miasto podniesione zostało do rangi stolicy księstwa rostowsko-suzdalskiego stając się jednocześnie jednym z głównych ośrodków politycznych i kulturalnych Zalesia. W owym czasie Suzdal został otoczony potężnymi murami obronnymi z 15 okazałymi basztami. Okres rozwoju przerwany został w 1238 roku przez najazd tatarsko-mongolski w czasie którego miasto zostało splądrowane i spalone, a znaczna część ludności wzięta w jasyr. W XIV wieku Suzdal dążył do zachowania niezależności od Moskwy, jednak już wiek później miasto zostało przyłączone do Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. W XVI wieku Suzdal stał się jednym z ważniejszych centrów religijnych ówczesnej Rusi. W mieście wzniesiono wówczas 11 monastyrów z których do czasów obecnych przetrwało 5. Kolejny wiek to czas szybkiego rozwoju miasta, który kończy się w XIX wieku kiedy to Szudal staje się prowincjonalnym miastem. Po II wojnie światowej po odrestaurowaniu zabytków, miasto staje się ośrodkiem turystycznym.

Zwiedzanie
Jednym z najciekawszych zabytków Suzdala jest usytuowany w zakolu rzeki (w miejscu staroruskiego grodu) okazały kreml. Swój obecny kształt uzyskał on w XV wieku po zniszczeniach w wyniku z jednego z ostatnich najazdów tatarskich. W obrębie murów kremla znajduje się kilka świątyń z których na uwagę zasługuje Sobór Narodzenia Jezusa Chrystusa oraz XVII wieczna wybudowana w Głotowie i przeniesiona do Suzdala niewielka drewniana cerkiew Świętego Mikołaja. Pozostałe ważne zabytki Suzdala to m.in. XIII wieczny (przebudowany w XVII wieku) Monaster św. Aleksandra Newskiego, wzniesiona w 1729 roku cerkiew św. Jana Chrzciciela, żeński monaster Opieki Matki Bożej oraz XVIII wieczna cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. W 1978 roku zabytkowa część miasta zostaje wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Suzdal wchodzi w skład miast zaliczanych do tzw. Złotego Pierścienia Rosji.

Suzdal - Plan

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Nazwę kawiarni "Bistro" wymyślili Rosjanie. Miało to miejsce w czasach napoleońskich, kiedy to pojawiający się w europejskich restauracjach rosyjscy żołnierze często ponaglali obsługę mówiąc "Bystro, bystro...", co po rosyjsku oznacza "Szybko, szybko...". Łatwiejsze do wymówienia jest "I" zamiast "Y", dlatego zamiast "Bystro" powstało "Bistro"
Reklama
Polub nas