Sanktuarium Maryjne w Licheniu

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Województwo: Wielkopolskie
Miejscowość: Licheń Stary
Strona Internetowa: www.lichen.pl
GPS: N: 52°19'23.22", E: 18°21'26.77"
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Sanktuarium Maryjne w Licheniu - panorama

Licheń Stary to niewielka miejscowość w środkowej Polsce, położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego nad Jeziorem Licheńskim, około 15 km w kierunku północnym od Konina. Tym co przyciąga tu każdego roku setki tysięcy pielgrzymów z całej Polski jest Sanktuarium Maryjne z monumentalną bazyliką Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Jego historia rozpoczyna się w 1918 roku, kiedy to znajdujący się nieopodal Lipska walczący u boku Napoleona śmiertelnie ranny żołnierz Tomasz Kłossowski w czasie gorliwej modlitwy za powrót do ojczyzny doznał objawienia Matki Boskiej. Madonna ukazała mu się w sposób niecodzienny, gdyż na jej wizerunku widniał biały orzeł w złotej koronie. Po wyzdrowieniu postanowił, że odnajdzie podobiznę Maryi ze swojej wizji. Po długich poszukiwaniach, odnalazłszy obraz, zawiesił go w drewnianej kapliczce w Lesie Grąblińskim. Tam też w latach 1850-1853 prosty pasterz Mikołaj Sikatka doświadczył objawień Matki Bożej, która później obdarzała swoją opieką i pomocą wszystkich czczących jej wizerunek. Jakiś czas później obraz przeniesiony został do licheńskiego kościoła pod wezwaniem św. Doroty. Po latach wojen i burzliwej historii w 1967 roku ksiądz kardynał Stefan Wyszyński ukoronował słynący łaskami Cudowny Obraz Matki Boskiej Licheńskiej koroną papieską. Papież Paweł VI obdarzył też sanktuarium przywilejem odpustu zupełnego w każdy dzień roku. Wkrótce potem przystąpiono do rozbudowy sanktuarium. Odbudowano m.in kościół Matki Bożej Częstochowskiej, w Lesie Grąblińskim w miejscu objawień wzniesiono niewielką kapliczkę, wybudowano mauzoleum pasterza Mikołaja Sikatki i kapliczki objawień Tomasza Kłossowskiego, a także przystąpiono do budowy Golgoty. W 1994 roku zaś, rozpoczęto budowę nowej monumentalnej bazyliki, która trwała około 10 lat. Wzniesiona z ogromnym rozmachem świątynia stała się dwunastą co do wielkości na świecie, ósmą w Europie i pierwszą w Polsce. Projekt kościoła, za który odpowiedzialna była Barbara Bielecka łączy w sobie tradycję architektury sakralnej z nowoczesnością. Bazylika zbudowana została na planie krzyża. Składa się z części głównej, dzwonnicy, wieży oraz trzech okazałych portyków. Do kościoła prowadzą 33 stopnie nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa na ziemi. W obiekcie znajduje się 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Świątynia ma 139 metrów długości, 77 metrów szerokości, a jej wyższa wieża ma aż 141,5 metra wysokości. Kościół pomieścić może 10 tysięcy osób, dla których przygotowano 3 tysiące miejsc siedzących. Na placu przed budynkiem zaś, pomieścić może się około 100 tysięcy wiernych.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu - Plan

Obecnie w skład całego kompleksu sakralnego wchodzą: kościół Matki Bożej Częstochowskiej z Kaplicą Krzyża Świętego, neogotycki kościół św. Doroty, Golgota (Kalwaria), muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego, dom księży marianów, cudowne źródełko, monumentalna Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski oraz Las Grąbliński z Kaplicą Pierwszego Objawienia. Każdego roku Sanktuarium w Licheniu odwiedzane jest przez blisko półtora miliona pielgrzymów i turystów z całego świata.

Zdjęcia [45]
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Obiekty sakralne Jarko· 2151
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Obiekty sakralne Jarko· 1891
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Obiekty sakralne Jarko· 1859
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Obiekty sakralne Jarko· 1888
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Obiekty sakralne Jarko· 1974
Sanktuarium Maryjne w Licheniu
Obiekty sakralne Jarko· 2065
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Polub nas