Zamek w Kórniku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Wielkopolskie
Miejscowość: Kórnik
GPS: N: 52°14'37.65", E: 17°5'27.84"
Zamek w Kórniku
Zamek w Kórniku - panorama

Kórnik to miasto w województwie wielkopolskim, położone nad Jeziorem Kórnickim około 20 km w kierunku południowo-wschodnim od Poznania. Główną atrakcją turystyczna jest tu usytuowany pośród malowniczego parku neogotycki zamek. Pierwotna warownia wzniesiona została tu już w pierwszej połowie XIV wieku z inicjatywy członków możnej wielkopolskiej rodziny Górków. Niestety po zamku tym do czasów obecnych nie zachowały się żadne pozostałości ani informacje. W XVI weku dawna warownia została przebudowana w reprezentacyjną renesansowa rezydencję. W 1574 roku na Zamku w Kórniku zatrzymał się, przejeżdżający tędy na koronację do Krakowa - książę Orleanu Henryk Walezy. W drugiej połowie XVII wieku zamek stał się własnością rodu Działyńskich. Niespełna wiek później Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka rozbudowała go w stylu barokowym. Ostatnia przebudowa rezydencji została przeprowadzona w XIX wieku z polecenia hrabiego Tytusa Działyńskiego. To właśnie wtedy zamek otrzymał swój neogotycki kształt, a w jego wnętrzach utworzona została biblioteka w której, zgromadzone zostały liczne starodruki i rękopisy. Ponadto w otaczającym go parku utworzono Arboretum Kurnickie (miejsce w którym kolekcjonuje się i prowadzi badania nad drzewami i krzewami). W 1953 roku Zamek w Kurniku wraz z biblioteką przejęta Polska Akademia Nauk i udostępniła dla zwiedzających. Do zamku prowadzi neogotycki most nad okalającą go fosą wypełnioną wodą. Całość jest otoczona niezwykle malowniczym parkiem dendrologicznym i stanowi ciekawą atrakcję turystyczną regionu.

Arborerum Kurnickie

Arboretrum założone zostało w XIX wieku przez Tytusa i Jana Działyńskich na terenie parku otaczającego zamek i należy obecnie do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Zgromadzono w nim niezwykle bogatą kolekcje drzew oraz krzewów liczącą przeszło 3 tysiące gatunków i odmian. Arboretum stanowi niezwykle cenny obiekt naukowy, gdzie prowadzone są badania z zakresu ekologi, biologii oraz zasad uprawy i rozmnażania roślin drzewiastych. Najatrakcyjniejsze pory zwiedzania ogrodu to okres kwitnienia roślin (maj-czerwiec) oraz dojrzewania owoców i przebarwiania się liści (wrzesień-październik).

Ceny biletów
bilet ulgowy: 7 PLN
bilet normalny: 14 PLN
bilet rodzinny 30 PLN (dwie osoby dorosłe + dwoje dzieci)
wynajęcie przewodnika w j. polskim 40 PLN
wynajęcie przewodnika w j. niemieckim lub angielskim 65 PLN
Godziny otwarcia
Muzeum zamkowe otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-16.00 (kasa czynna do 15.30).
W poniedziałki Muzeum jest nieczynne.
Zdjęcia [44]
Zamek w Kórniku
Zamki i pałace malby· 1907
Zamek w Kórniku
Zamki i pałace malby· 1726
Zamek w Kórniku
Zamki i pałace malby· 1902
Zamek w Kórniku
Zamki i pałace malby· 1707
Zamek w Kórniku
Zamki i pałace malby· 2058
Zamek w Kórniku
Zamki i pałace malby· 1597
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast. Założona została przez Polaków w latach dwudziestych XX wieku jako spełnienie marzeń o morzu i własnym porcie (Gdańsk wówczas był miastem niemieckim). Obecnie Port Gdynia przyjmuje statki o długości 300 metrów (największe jakie wpływają na Bałtyk).
Polub nas