Stavanger

Norwegia
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Rogaland
Populacja: 113 991
Powierzchnia: 70 km²
Strona Internetowa: www.regionstavanger.com
GPS: N: 58°57'52.61", E: 5°43'39.55"
Stavanger
Stavanger - panorama

Stavanger miasto portowe w Norwegii, położone nad południowo-zachodnim wybrzeżu kraju nad zatoką Boknafjorden (Ocean Atlantycki). Jego początki sięgają przełomu IX i X wieku, kiedy to założona została tu niewielka osada rybacka. Wkrótce potem przekształciła się w znaczący ośrodek handlowy oraz centrum administracji kościelnej. W 1125 roku w Stavanger założone zostało biskupstwo. Wtedy też przybyły tu z Winchester w Anglii, biskup Reinald rozpoczął budowę katedry. Prawa miejskie Stavanger uzyskało w 1425 roku. Przez wieki rozwój miasta był nierozerwalnie związany z morzem i rybołówstwem. W roku 1685 za rządów króla Danii i Norwegii - Chrystiana V (1670-1699) biskupstwo w Stavanger zostało przeniesione do Kristiansand. Spowodowało to recesję oraz znaczny spadek znaczenia religijnego, politycznego i gospodarczego miasta. Swój największy okres rozkwitu Stavanger przezywało na początku XX wieku kiedy to stało się największym w regionie ośrodkiem rybołówstwa i przetwórstwa sardynek. Wtedy to powstała to blisko setka zakładów oraz fabryk w których zatrudnienie znalazła przeszło połowa mieszkańców miasta. W 1925 roku miasto stało się ponownie siedziba biskupstwa Obecnie Stavanger to trzeci (po Oslo i Bergen) co do wielkości ośrodek miejski Norwegii, który zamieszkiwany jest przez przeszło 110 tysięcy osób. Miasto stanowi także główne centrum obsługi wydobycia ropy naftowej oraz gazu ziemnego z szelfu Morza Północnego. Swoją siedzibę ma tutaj m.in. firma Statoil.

Zwiedzanie

Najstarsza część miasta (Gamle Stavanger) znajduje się po zachodniej stronie portu. Do czasów obecnych zachowała się tu w idealnym stanie XVIII wieczna drewniana zabudowa z zabytkowym portem. Stanowi ona jedno z największych tego typu skupisk drewnianych domów w północnej Europie. Do najważniejszych zabytków Stavanger należą m.in. wzniesiona w pierwszej połowie XII wieku romańska katedra św. Swithuna, wybudowana na przełomie XVIII i XIX wieku neoklasycystyczna rezydencja Ledaal oraz pałac Biskupi. W mieście znajduje się także kilka interesujących muzeów. Są to m.in. jedyne w swoim rodzaju Muzeum Produkcji Konserw, składające się z pięciu oddziałów rozrzuconych po całym Stavanger - Muzeum Miejskie (Stavanger Museum), Muzeum Archeologiczne (Arkeologisk Museum) oraz Norweskie Muzeum Ropy Naftowej (Norsk Oljemuseum).

Zdjęcia [8]
Stavanger
Miasta Grolen· 696
Stavanger
Miasta Grolen· 695
Stavanger
Miasta Grolen· 705
Stavanger
Miasta Grolen· 705
Stavanger
Miasta Grolen· 649
Stavanger
Miasta Grolen· 645
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Allemannsretten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane stare prawo obowiązujące w Norwegii, Szwecji i Finlandii głoszące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą bez żadnych nieuzasadnionych ograniczeń. Wynika ono z przekonania, że człowiek stanowi integralną częścią przyrody, zaś cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować. Każdy, zatem może poruszać się po dowolnych obszarach kraju pod warunkiem uszanowania i niezakłócania prywatności właścicieli terenów zamieszkałych. Można także chodzić po górach, pływać w dowolnie wybranym miejscu, biwakować oraz zbierać dzikie kwiaty, jagody i grzyby.
Polub nas