Janina (Ιωάννινα)

Grecja
Kraj: Grecja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Epir
Populacja: 70 000
GPS: N: 39°40'0.00", E: 20°51'0.00"
Janina
Janina - panorama

Janina (Joanina) to malownicze miasto w północno-zachodniej Grecji, położone na zachodnim brzegu jeziora Pamvotida, u stóp gór Mitsikeli. Założone zostało prawdopodobnie już w czasach bizantyjskich (około X wieku n.e.) jako Nea Euria. W 1081 roku podbili je i zajęli Normanie. Okupacja nie trwała jednak zbyt długo bowiem jeszcze w tym samym stuleciu powróciło pod panowanie Bizancjum. W 1204 roku Janina została podniesiona do rangi stolicy despotatu Epiru, jednego z państw greckich powstałych obok Cesarstwa Nicejskiego i Cesarstwa Trapezuntu po rozbiciu Cesarstwa Bizantyjskiego przez IV krucjatę. W połowie XV wieku miasto poddało się Turkom w zamian za swobody religijne i polityczne, które utraciło jednak dwa wieku później w wyniku powstania antytureckiego. W kolejnym wieku Janina rozwinęła się w znaczący ośrodek handlowy i rzemieślniczy regionu. Wytwarzano tu m.in. arcydzieła srebrnej biżuterii oraz przedmioty pokryte barwnymi emaliami. Najwybitniejszą i jednocześnie najbardziej kontrowersyjną postacią związaną z miastem był możnowładca osmański i władca Epiru - Ali Pasza z Tepeleny (1741-1822) zwany także Lwem Janiny. Z pochodzenia był Albańczykiem, który za wybitne zasługi na polu walki otrzymał od Sułtana tytuł paszy miasta Trikala. W 1788 roku podbił i zajął Janinę czyniąc z niej swoją stolicę (w owym czasie skupiał pod swym panowaniem północno-zachodnią Grecję i terytorium dzisiejszej Albanii). To właśnie w czasie jego rządów w Janinie na ruinach bizantyjskiej cytadeli wzniesiona została nowa okazała forteca, której głównym zadaniem miała być ochrona miasta przed atakami ze strony Imperium Osmańskiego. W twierdzy władca urządził dwór godny monarchy - pełen bogactw, elegancji, wyrafinowania oraz dóbr greckiej kultury, dla której był także mecenasem. Cały kompleks otoczony został murami o łącznej długości 2 km i wysokości do 10 metrów. Mimo, że Ali Pasza był okrutny wobec poddanych sobie Greków to jako nieustraszony pogromca Turków stał się prekursorem greckich walk o niepodległość. Ostatecznie jednak został pokonany przez turecką armię sułtana Mahmuda II. Przez jakiś czas ukrywał się w klasztorze świętego Pantalejmona na pobliskiej wyspie Nissi usytuowanej na jeziorze Pamvotida. Pojmano go jednak i zabito na miejscu na przełomie stycznia i lutego 1822 roku. Jego głowę, zaś dostarczono samemu sułtanowi. Obecnie w świątyni mieści się muzeum historyczne w którym podziwiać można liczne pamiątki oraz przedmioty związane z Alim Paszą, w tym także insygnia jego władzy. W 1820 roku Janina została prawie doszczętnie strawione przez pożar. Zniszczona została wówczas większość starej zabytkowej zabudowy miejskiej przez co obecnie w panoramie miasta dominuje współczesna, pozbawiona wyrazu architektura. Janina to typowe dla Grecji, tętniące życiem miasto zarówno w słoneczne południa jak i ciepłe noce.

Janina - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najciekawszych zabytków Janiny jest usytuowana nad brzegiem jeziora okazała twierdza Ali Paszy. W swoim obecnym kształcie forteca powstała pod koniec XVII wieku. Zamek wzniesiony został na runach dawnej bizantyjskiej cytadeli. Wewnątrz murów w miejscu gdzie niegdyś znajdował się pałac despotów Epiru, wznosi się dawna rezydencja Alego Paszy w której dziś funkcjonuje Muzeum Bizantyjskie. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasta oraz jeziora Pamvotida. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Janiny to m.in. wzniesiony w miejscu dawnej greckiej katedry XVII wieczny meczet Alego Paszy, stary bazar turecki, Muzeum Archeologiczne oraz usytuowany na wyspie klasztor świętego Pantalejmona (Agios Panteleimon).

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi od klasztoru Jana Chrzciciela, który znajdował się niegdyś w miejscu obecnej fortecy;
  • Wizję artystyczną oblężenia Janiny i śmierci Alego Paszy przedstawił Alexandre Dumas w powieści Hrabia Monte Christo.

Zdjęcia [17]
Janina
Miasta marecki· 6151
Janina
Miasta marecki· 3304
Janina
Miasta marecki· 4232
Janina
Miasta marecki· 6518
Janina
Miasta marecki· 5246
Janina
Miasta marecki· 2682
Czy wiesz że?
Około 460 roku p.n.e. na greckiej wyspie Kos urodził się Hipokrates, który obecnie uważany jest za ojca medycyny. Jego leczenie oparte było na racjonalnych przesłankach leczenia chorego, a naczelną zasadą zaś nieszkodzenie (primum non nocere). Hipokrates uważany jest także, za ojca współczesnej etyki lekarskiej, a jego "Przysięga" stanowi aktualny do naszych czasów kanon tejże etyki.
Polub nas