Zamek Ashford (Ashford Castle)

Irlandia
Kraj: Irlandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Prowincja: Connacht
Miejscowość: Cong
Strona Internetowa: ashfordcastle.com
GPS: N: 53°32'6.00", W: 9°17'2.40"
Zamek Ashford
Zamek Ashford - panorama

Cong to niewielka miejscowość w zachodniej Irlandii (hrabstwo Mayo), położona na północnym brzegu jeziora Corrib (Loughs Corrib). Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowany w pobliżu miasteczka imponujący neogotycki zamek (Ashford Castle). Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy to na polecenie członków możnej irlandzkiej rodziny de Burgos wzniesiona została tu pierwsza warownia. Na przestrzeni wieków warownia była wielokrotnie przebudowywana i powiększa. Posiadłość także kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. W połowie XIX wieku miała miejsce ostatnia większa przebudowa zamku, która nadała mu obecny wiktoriański kształt. Wtedy też rezydencja została otoczona malowniczym parkiem krajobrazowym. Od 1939 roku w murach zamku funkcjonuje luksusowy pięciogwiazdkowy hotel oraz restauracja. W pobliżu posiadłości znajduje się także rozległe pole golfowe.

Ciekawostki

  • W 1952 roku zamek Ashford posłużył za scenografię do filmu pt. Spokojny człowiek (The Quiet Man) z Johnem Waynem w roli głównej;
  • W 2012 roku hotel został wystawiony na sprzedaż. Posiadłość wyceniona została na około 25 milionów Euro. Co ciekawe była to cena dwukrotnie mniejsza niż ta za jaką kupiono zamek kilka lat wcześniej.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W tradycji irlandzkiej zachowała się po dziś dzień niezwykła społeczność zwana travellersami. Są to osoby mieszkające głównie w przyczepach i wozach (caravans), które od wielu pokoleń prowadzą wędrowny tryb życia. Kiedyś robili to w kolorowych wozach zaprzęgowych, a dziś do podróżowania wykorzystują przyczepy campingowe. Travellersi posiadają swój własny język, obyczaje i kulturę, które w Irlandii są pod ścisłą ochroną.
Reklama
Polub nas