Hafnarfjörður

Islandia
Kraj: Islandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Strona Internetowa: www.visithafnarfjordur.is
GPS: N: 64°4'0.00", W: 21°57'0.00"
Hafnarfjörður
Hafnarfjörður - panorama

Hafnarfjörður ("port w fiordzie") to miasto w północno-zachodniej Islandii, położone nad Zatoką Faxa około 10 km w kierunku południowym od Reykjaviku. Jest to trzeci co do wielkości ośrodek miejski wyspy (po Reykjaviku i Kópavogur), który zamieszkuje około 25 tysięcy obywateli. Początki miasta sięgają XV wieku kiedy to znajdowała się tu niewielka osada handlowa. W pierwszych latach swojego istnienia zamieszkiwana była ona przez angielskich kupców, których z biegiem czasu wyparli Duńczycy. Swój największy rozkwit miasto przeżywało w XIX wieku, kiedy to bogaciło się dzięki rozwojowi przemysłu rybnego. Hafnarfjörður znane jest głównie ze starych drewnianych domów, parku botanicznego Hellisgerði zwanego także "Ogrodem Elfów" (według miejscowych legend centrum miasta zamieszkują Elfy) oraz ogrodu rzeźb Vidistaðir w którym obejrzeć można liczne prace lokalnych oraz zagranicznych artystów. W mieście znajduje się klasztor polskich sióstr Karmelitanek Bosych, które przybyły z Elbląga na Islandię w 1984 roku.

Hafnarfjörður - Plan

Ciekawostki

  • Wśród Islandczyków Hafnarfjörður pełni rolę naszego Wąchocka. Jego mieszkańcy znani są z licznych niewybrednych żartów.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Przez Islandię, z północnego-wschodu na południowy-zachód, przebiega szczelina między płytami kontynentalnymi (północnoamerykańską i euroazjatycką) zwana Grzbietem Północnoatlantyckim. Płożenie w tak niezwykle aktywnym rejonie wulkanicznym sprawia, że na wyspie dominuje niesamowity krajobraz z licznymi wulkanami, kraterami, gejzerami, polami lawy oraz źródłami geotermalnymi.
Polub nas