Jaskinia Katarzyńska (Kateřinská jeskyně)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Kraj: Południowomorawski
GPS: N: 49°21'39.68", E: 16°42'33.26"
Jaskinia Katarzyńska
Jaskinia Katarzyńska - panorama

Skalny Młyn (Skalní Mlýn) to niewielka wioska w środkowo-wschodnich Czechach, położona na terenie obszaru chronionego zwanego Morawski Kras. Tym co przyciąga tu wielu turystów jest znajdująca się w pobliżu miasteczka Jaskinia Katarzyńska. Z uwagi na łatwy dostęp grota ta była znana i zamieszkiwana przez ludzi od niepamiętnych czasów. Wejście do jaskini przypomina gotycki portal, przez który przechodzi się do ogromnej sali o długości 95 metrów, szerokości 44 metrów i wysokości 20 metrów zwanej Hlavní dóm. Z uwagi na niespotykaną akustykę, bardzo często organizowane są tu bardzo często koncerty muzyczno-wokalne. W pozostałych korytarzach obejrzeć można imponujące formacje skalne w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Ponadto spotkać można tu także unikalne kalcytowe formy naciekowe, nie występujących nigdzie indziej na obszarze Morawskiego Krasu. Na terenie jaskini znajduje się także ekspozycja poświęcona niedźwiedziom jaskiniowym których szczątki odnaleziono w jednej z komór. Zwierzęta te żyły w środkowej Europie blisko 30 tysięcy lat temu i były o blisko 1/3 większe od obecnych niedźwiedzi.

Jaskinia Katarzyńska - Plan

Legenda

Nazwa jaskini związana jest z pewną miejscową legendą, która opowiada historię młodej dziewczyny o imieniu Katarzyna. Była ona córką ubogiego pasterza, wdowca któremu pomagała zajmować się gospodarstwem. Pewnego dnia gdy ojciec zachorował, poprowadziła stado owiec na pastwisko. Będąc daleko od domu złapała ją straszna burza. Wystraszona dziewczyna szybko zapędziła zwierzęta do napotkanej na drodze groty. Gdy grzmoty i deszcz ucichły, Katarzyna postanowiła wrócić do domu. Jednak po przeliczeniu owieczek okazało się, że jedna z nich zagubiła się w ciemnych korytarzach jaskini. Udała się więc na poszukiwanie zwierzątka, lecz wkrótce sama zagubiła się w plątaninie korytarzy. Po kilku dniach tułaczki wycieńczona i głodna usiadła w jednej z wnęk skalnych i zasnęła. Kiedy ojciec wraz z mieszkańcami pobliskiej wioski, poszukując córki dotarł do jaskini, dziewczynka była już martwa.

Ceny biletów
- normalny: 90 CZK
- ulgowy: 50 CZK
- dzieci do lat 6 wstęp wolny
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdujący się w czeskiej Pradzie - Stadion Strahov jest największym stadionem piłkarskim świata i zarazem drugim co do wielkości obiektem sportowym na świecie. Jego płyta główna ma wymiary 310,5 x 202,5 m i zajmuje powierzchnię przeszło 62 tysięcy m2. Jego trybuny zaś pomieścić mogą około 250 tysięcy widzów.
Polub nas