Trondheim

Norwegia
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Trøndelag
Populacja: 160 000
Powierzchnia: 342 km²
GPS: N: 63°26'1.60", E: 10°23'58.52"
Trondheim
Trondheim - panorama

Trondheim to miasto w środkowej Norwegii, położone u ujścia rzeki Nidelvy do Trondheimsfjordu. Założone zostało w 997 roku przez Olafa Tryggvasona i do 1217 roku pełniło rolę stolicy wikińskiej Norwegii. To właśnie tutaj zbierał się pierwszy norweski parlament, a do grobu św. Olafa tłumnie przybywali pielgrzymi z całego kraju. Do XIV wieku miasto nosiło nazwę Nidaros i dopiero po podboju Norwegii przez Danię przemianowane zostało na Trondhjem. W okresie średniowiecza w mieście odbywały się koronacje królów norweskich. O znaczeniu Trondheim jak i całego regionu świadczą słowa słynnego islandzkiego wieszcza Snorriego Sturlusona (1179-1241), który napisał: "Żaden król Norwegii nie może władać w pokoju, jeśli nie ma po swojej stroni ludzi z Trøndelag". W 1658 roku miasto zostało podbite i zajęte przez Szwedów, ale odzyskano je już dwa lata później. Jeszcze w tym samym wieku Trondheim zostało praktycznie w całości strawione przez wielki pożar. Miasto zostało odbudowane wg. projektu pochodzącego z Luksemburga inżyniera wojskowego Johana Caspara von Cicignon (1625-1696). To właśnie wtedy powstały szerokie miejskie aleje, które mały uchronić Trondheim przed kolejnymi pożarami.

Zwiedzanie

Obecnie Trondheim stanowi trzeci co do wielości (po Oslo i Bergen ) ośrodek miejski Norwegii i zarazem ważny port handlowy oraz rybacki. Jednym z jego najważniejszych zabytków jest monumentalna gotycka katedra Nidaros (Nidarosdomen). Świątynia ta wzniesiona została w połowie XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została po zniszczeniach z czasów reformacji i pożarze w połowie XIX wieku. Budowla wzorowana była na angielskiej katedrze w Canterbury i obecnie uznawana jest za największą średniowieczną budowlę w całej Skandynawii. Przez wieki świątynia stanowiła miejsce pochówku rodzin królewskich, a od 1814 odbywają tu się koronacje kolejnych monarchów Norwegii. Na frontowej ścianie katedry, znajduje się 57 rzeźb apostołów i świętych. Pozostałe Ważne zabytki Trondheim to m.in. XIII wieczny pałac arcybiskupów, zbudowana w latach 1774-1778 królewska rezydencja Stiftsgården (największa drewniana budowla w Norwegii), przeszło 120 metrowa wieża telewizyjna Tyholttårnet (na 74 metrze znajduje się restauracja Egon z tarasem widokowym), XVII wieczna forteca Kristiansten festning oraz stojące na palach nad rzeką Nidelva drewniane stare miasto Bakklandet do którego prowadzi słynny most Gamle Bybro.

Zdjęcia [6]
Trondheim
Miasta Viking· 1138
Trondheim
Miasta Viking· 1131
Trondheim
Miasta Viking· 1138
Trondheim
Miasta Viking· 1207
Trondheim
Miasta Viking· 1129
Trondheim
Miasta Viking· 1127
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najdłuższy i największy norweski fiord Sognefjorden ma przeszło 204 kilometrów długości i w swoim najgłębszym punkcie osiąga wysokość ponad 1300 metrów nad poziom morza.
Reklama
Polub nas