Trondheim

Norwegia
Kraj: Norwegia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Sør-Trøndelag
Populacja: 160 000
Powierzchnia: 342 km²
GPS: N: 63°26'1.60", E: 10°23'58.52"
Trondheim
Trondheim - panorama

Trondheim to miasto w środkowej Norwegii, położone u ujścia rzeki Nidelvy do Trondheimsfjordu. Założone zostało w 997 roku przez Olafa Tryggvasona i do 1217 roku pełniło rolę stolicy wikińskiej Norwegii. To właśnie tutaj zbierał się pierwszy norweski parlament, a do grobu św. Olafa tłumnie przybywali pielgrzymi z całego kraju. Do XIV wieku miasto nosiło nazwę Nidaros i dopiero po podboju Norwegii przez Danię przemianowane zostało na Trondhjem. W okresie średniowiecza w mieście odbywały się koronacje królów norweskich. O znaczeniu Trondheim jak i całego regionu świadczą słowa słynnego islandzkiego wieszcza Snorriego Sturlusona (1179-1241), który napisał: "Żaden król Norwegii nie może władać w pokoju, jeśli nie ma po swojej stroni ludzi z Trøndelag". W 1658 roku miasto zostało podbite i zajęte przez Szwedów, ale odzyskano je już dwa lata później. Jeszcze w tym samym wieku Trondheim zostało praktycznie w całości strawione przez wielki pożar. Miasto zostało odbudowane wg. projektu pochodzącego z Luksemburga inżyniera wojskowego Johana Caspara von Cicignon (1625-1696). To właśnie wtedy powstały szerokie miejskie aleje, które mały uchronić Trondheim przed kolejnymi pożarami.

Zwiedzanie

Obecnie Trondheim stanowi trzeci co do wielości (po Oslo i Bergen ) ośrodek miejski Norwegii i zarazem ważny port handlowy oraz rybacki. Jednym z jego najważniejszych zabytków jest monumentalna gotycka katedra Nidaros (Nidarosdomen). Świątynia ta wzniesiona została w połowie XII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została po zniszczeniach z czasów reformacji i pożarze w połowie XIX wieku. Budowla wzorowana była na angielskiej katedrze w Canterbury i obecnie uznawana jest za największą średniowieczną budowlę w całej Skandynawii. Przez wieki świątynia stanowiła miejsce pochówku rodzin królewskich, a od 1814 odbywają tu się koronacje kolejnych monarchów Norwegii. Na frontowej ścianie katedry, znajduje się 57 rzeźb apostołów i świętych. Pozostałe Ważne zabytki Trondheim to m.in. XIII wieczny pałac arcybiskupów, zbudowana w latach 1774-1778 królewska rezydencja Stiftsgården (największa drewniana budowla w Norwegii), przeszło 120 metrowa wieża telewizyjna Tyholttårnet (na 74 metrze znajduje się restauracja Egon z tarasem widokowym), XVII wieczna forteca Kristiansten festning oraz stojące na palach nad rzeką Nidelva drewniane stare miasto Bakklandet do którego prowadzi słynny most Gamle Bybro.

Zdjęcia [6]
Trondheim
Miasta Viking· 773
Trondheim
Miasta Viking· 746
Trondheim
Miasta Viking· 777
Trondheim
Miasta Viking· 766
Trondheim
Miasta Viking· 751
Trondheim
Miasta Viking· 753
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Rafy koralowe to nie tylko przywilej ciepłych mórz. Mało kto wie, że wzdłuż całego wybrzeża Norwegii także ciągną się rafy. Szacuje się jednak obecnie, że około 30 do 50% koralowców żyjących w norweskich wodach zastało zniszczone przez połowy.
Reklama
Polub nas