Blokzijl

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Overijssel
Populacja: 1 300
GPS: N: 52°43'34.54", E: 5°57'36.61"
Blokzijl
Blokzijl - panorama

Blokzijl to niewielkie zabytkowe miasteczko w północnej Holandii, położone pomiędzy parkiem narodowym De Weerribben na północy, a rezerwatem De Widen na południu na terenie prowincji Overijssel. Jeszcze do lat czterdziestych ubiegłego wieku znajdował się tu port morski, który został zlikwidowany na skutek osuszania przybrzeżnych terenów. Dziś miasto łączy z morzem jedynie system kanałów żeglownych. Historia Blokzijl sięga XV stulecia, kiedy to bogaci kupcy założyli tu swoją osadę. W XVII i XVIII wieku miasto wzbogaciło się dzięki żegludze i handlowi towarami. Prawa miejskie Blokzijl otrzymał w 1672 roku, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. W XVII wieku port słynął na całą Holandię. Każdego roku przewijało się przezeń 20 tysięcy statków, a wielu żeglarzy z Amsterdamu i Hoorn sprowadzało się tu z nadzieją na zbicie fortuny.

Zwiedzanie

Obecnie w pełni odrestaurowane miasto stanowi jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych regionu. Całe założenie zostało wpisane na narodową listę zabytków. Do najważniejszych zabytków Blokzijl należą m.in. XVII wieczny holenderski kościół reformowalny (Hervormde kerk), dawne zabudowania portowe, muzeum żeglugi z imponującą kolekcją starych map oraz liczne XVII wieczne kamienice kupieckie. W dawnym porcie urządzona została przystań jachtowa.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1917 roku pewien holenderski marynarz po latach obcowania z wulgaryzmami kolegów na morzu postanowił założyć organizację przeciwko przeklinaniu (Bond tegen het vloeken). Symbolem stowarzyszenia jest papuga siedząca w trójkątnym znaku zakazu. Hasło stowarzyszenia brzmi: "Przeklinanie jest wykluczone, nie bądź papugą".
Reklama
Polub nas