Rust - panorama

Rust to niewielkie malownicze miasteczko we wschodniej Austrii, położone na zachodnim brzegu Jeziora Nezyderskiego w pobliżu węgierskiej granicy. Jego historia sięga czasów starożytnych kiedy to znajdowała się tu rzymska kolonia. W zapiskach historycznych pojawia się jednak dopiero w dokumentach pochodzących z drugiej dekady XIV wieku. W drugiej połowie XV wieku Rust otrzymało liczne przywileje handlowe, a w 1479 roku założony został tu cech winiarzy. W XVI wieku miasto zostało praktycznie doszczętnie zniszczone podczas najazdu tureckiego. Wkrótce potem odbudowane, w stanie praktycznie nienaruszonym przetrwało do czasów obecnych. W 1649 roku mieszkańcy Rust za przeszło 60 tysięcy florenów i 500 wiader miejscowego wina wykupili swoje miasto od rodziny Esterházy, a niespełna 30 lat później cesarz Leopold I Habsburg nadał mu status wolnego miasta królewskiego.

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m.in. zbudowany w XII wieku na ruinach rzymskiej strażnicy imponujący romańsko-gotycki kościół Rybacki (Fischerkirche), ewangelicki kościół parafialny, budynek ratusza miejskiego oraz znajdujące się w obrębie starego miasta liczne renesansowe i barokowe mieszczańskie kamienice. Rust znane jest także także z wieloletniej tradycji wytwarzania słodkiego wina Ruster Ausbruch (klasa prädikatswein). Każdego roku w mieście organizowany jest także Międzynarodowy Festiwal Gitarowy (jeden z największych w Europie). W 2001 roku zabytkowe stare miasto w Rust jako część parku krajobrazowego obejmującego Jezioro Nezyderskie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Rust znane jest także jako letnie mieszkanie wielu bocianich rodzin. Większość miejscowych dachów zdobią gniazda tych niezwykle sympatycznych ptaków

mail

Multimedia